2015 Sonbahar Kış Moda Trendleri

0
377

Merhaba,

2015 sonbahar kış koleksiyonlarının tanıtıldığı New York, Londra, Milano ve Paris moda haftaları boyunca öne çıkan birçok trendi erkenden sizinle paylaşmaya çalıştım. Bugün de o moda haftalarını topluca değerlendirmek ve moda trendlerini bu başlık altında toplamak istedim. İşte benim gözüme çarpanlar;

Patchwork

2015-sonbahar-kis-moda-trendleri

2015 sonbahar kış koleksiyonlarında birden fazla kumaş ve desenin bir arada kullanıldığı patchwork yani kırkyama tasarımlar dikkatleri çekiyor. Bana sorarsanız patchwork bana yorgan kılıflarını hatırlatıyor ama sizi bilemem :) Bu trende öncülük edenler arasında Bottega Veneta, Nina Ricci, Etro, House of Holland gibi isimler var.

Pelerin

2015-sonbahar-kis-moda-trendleri-2

Söz konusu sonbahar kış sezonu olduğunda kabanlardan bahsetmeden olmaz. Koleksiyonlarda pelerin şeklinde tasarlanmış kabanlar ön planda. Fakat sadece kabanlar değil pelerinden birçok parçada esinlenilmiş. Mesela pelerinle birleştirilmiş elbiseler gibi. Chalayan, Nanette Lepore, Dolce & Gabbana, Ralph Lauren gibi isimlerin koleksiyonlarında pelerinlere rastlayabilirsiniz.

Etek-Pantolonlar

2015-sonbahar-kis-moda-trendleri-3

2015 sonbahar kış moda trendleri arasında gösterebileceğimiz bir diğer trend ise etek-pantolonlar. İlk bakışta etek mi pantolon mu olduğu fark edilmeyen, bacak boyu olabildiğine geniş tasarlanan bu etek-pantolonlar soğuk günlere uygun hale getirilerek deri, yün gibi kumaşlarla üretilmiş. Tabi gece davetleri için daha ince kumaşta olanları da var.

Grinin Tonları

2015-sonbahar-kis-moda-trendleri-4

Koleksiyonlarda öne çıkan renklerden biri gri. Gri, podyumdaki kombinlerde sadece tek bir parçada kullanılmamış. Wes Gordon, Marissa Webb, Lacoste, Tibi gibi ünlü isimler koleksiyonlarında baştan aşağı gri kombinlere yer vermiş.

Püsküller

2015-sonbahar-kis-moda-trendleri-5

Son dönemlerde püsküllerin ayakkabı ve çantalarda sıkça kullanıldığını görüyoruz. Tasarımcılar bu işi biraz daha ileri götürmeye karar vermiş ve püskül detayını elbiselere, kıyafetlere taşımış. Nina Ricci, Rachel Comey, Balmain ve Valentino onlardan bazıları.

Bohem Şıklığı

2015-sonbahar-kis-moda-trendleri-6

2015 sonbahar kış koleksiyonlarında dikkat çeken trendlerden bir diğeri de “bohem” tarzından ilham alınan tasarımlar. İnce, uzun kollu rahat elbiseler, floral desenler, tüy süslemeleri… Burberry Prorsum, Reem Acra, Matthew Williamson, BCBG Max Azria gibi isimlerin koleksiyonlarında bohem esintisine rastlayabilirsiniz.

Lavanta Rengi

2015-sonbahar-kis-moda-trendleri--7

Her ne kadar 2014’ün rengi seçilmiş olsa da, görünen o ki mor renk 2015 sonbahar kış sezonunda da gücünden hiç bir şey kaybetmeyecek. Koleksiyonlara baktığımızda mor rengin özellikle bir tonu ön plana çıkıyor; pastel lavanta. Pastel renklerin kış sezonunda kullanılması pek alışıldık bir durum değil ama bence kasveti uzaklaştırmak için harika bir seçim olacaktır.

Viktorian

2015-sonbahar-kis-moda-trendleri-8

Son olarak Viktorian esintilerinden söz etmek mümkün. Giambattista Valli, Philosophy di Lorenzo Serafini, Alexander McQueen ve Zimmermann’ın yeni sezon koleksiyonlarında dantel fırfırlı, boğazlı bluzları sıkça görebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here