4 Kolay Adımda Saç Modelinizi Seçin

5
481

4 Kolay Adımda Saç Modelinizi Seçin

Yeni bir saç modeli zamanının geldiğini düşünüyor ama hangi modeli tercih edeceğinize karar veremiyor musunuz? Sizin için doğru saç modelini seçmek, bir kataloga bakıp hoşunuza giden bir tarzı kuaförünüze göstermekten ibaret değil demek ki. Ne de olsa, seçtiğiniz modeli aylar, belki de yıllarca kullanacaksınız, bu yüzden de işinizi şansa bırakmak istemiyor olmanız doğal. Yeni saç modelinize karar vermeden önce aşağıdaki önerilere göz atın ve kuaför ziyaretlerinizden sonra yaşadığınız pişmanlık krizlerine son verin!

Saç Modeliniz, Yüzünüzün Güzelliğiyle Buluşsun
SACH Kaynak Merkezi ve Kuaför Salonu’nun sahibi kuaför ve visagist Murat Kolukırık, iyi bir saç kesiminin kişinin yüzünü çevreleyen bir çerçeve olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Müthiş bir sanat eserine uygun olmayan değersiz bir çerçeve, o tabloyu gerektiği gibi ortaya çıkaramaz.”

Evet, yüz tipiniz ve yüzünüzde neleri vurgulayıp neleri gizlemek istediğiniz, saç modelinizi seçerken anahtarınız olmalı. Kısa, dalgalı saç kesimi, Michelle Pfeiffer’a çok yakışıyor olabilir ama elmacık kemiklerine güvenmiyorsanız sonuçtan hoşlanmayabilirsiniz. (Yüz tipinizi belirlemekte zorluk çekenler için küçük bir ipucu verelim: Saçınızı toplayıp aynanın karşısına geçin ve bir ruj yardımıyla aynaya yüz şeklinizi çizin.)

Örneğin yüzünüz uzunsa, çok kısa ya da uzun modellerden kaçınmanızda fayda var, çünkü bu modeller yüzünüzü olduğundan uzun gösterecektir. Bunun yerine orta boy bir kesimi tercih edebilir ve kahkül, kıvrım, kat ya da dalgalarla yüzünüze orantı kazandırabilirsiniz. Yüzünüzün yuvarlak yapısını inceltmek istiyorsanız da pixie kesim ve dağınık plaj tarzı tam size göre. Kare yüz tipi olanlar ise sert ifadelerini kıvırcık ve dalgalı formlarla yumuşatabilirler. Oval bir yüzünüz varsa gülümseyin, ne de olsa yüzünüze yakışmayacak saç modeli yok.

Saç Tipinizin Seveceği Modelleri Tercih Edin
Saç tipinizin kaldıramayacağı modelleri tercih ederseniz birkaç güne kalmadan soluğu kuaförünüzde almak isteyeceğinizden şüpheniz olmasın. Tabii her gün saçınıza ayıracak saatleriniz yoksa. Saçınızın karakterine uygun olmayan saç modelleri size büyüleyici geliyor olabilir ama unutmayın, size yakışmayan bir şeyin güzel olup olmamasının bir önemi yok. Örneğin, halat kalınlığında, kıvırcık saçlarınızla kısa, jilet gibi kesilmiş bir pixie kesimi yaptırmaya kalkışırsanız güzelim saçlarınızı kurban etmekten başka bir şey yapmamış olursunuz. Ya da ipek gibi yumuşacık, ince telli saçlarınızı uzun, yapışık tarzda kullanmaya kalkarsanız fazlasıyla çocuksu görünebilirsiniz. Bunun yerine, omuz boyunda katlı bir kesim, saçınızı olduğundan daha gür gösterecektir.

Yaşınızı Es Geçmeyin

Otuzlarınızın sonuna gelip de yirmili yaşlarınızdayken arkadaşlarınıza parmak ısırtan bob kesiminin ya da uzun kıvrımlı buklelerin artık size yakışmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Ne de olsa her yaşın güzelliği farklıdır. Bu tip bir durumda tek yapmanız gereken, yeni size uygun saç şeklini bulmak, o kadar! Otuzlu yaşlarınızda, kariyer ve evinizin zamanınızın tümünü alıyor olması ihtimali yüksek, bu yüzden size zorluk çıkarmayacak, iş toplantılarıyla akşam davetlerinde mızmızlık yapmayacak şık ve klasik saç modellerini tercih etmelisiniz. Ve eğer kırklı yaşlarındaysanız tebrikler! Güzelliğinizin doruğundasınız demektir. Tek tavsiyemiz, güzelliğinize sahip çıkmanız ve fazla uzun ya da kısa gibi radikal tarzlardan vazgeçmeniz.

Saçlarınız, Yaşam Tarzınızı ve Kişiliğinizi Fısıldasın!
Genel tarzınız saç modelinizi benimsemediği takdirde başkasına pekâlâ yakışan bir model, sizde iğreti duracaktır, ki bu da o saç modelini denedikten hemen sonra kuaföre koşacağınız anlamına gelir.

Yanı sıra yeni saç modeliniz, yaşam biçiminize de aykırı düşmemeli. Örneğin kıvırcık, uzun modeller gözünüzü kamaştırıyor olabilir ama örneğin turist rehberiyseniz ve uzun saatlerinizi güneş altında geçiriyorsanız, bakım isteyen uzun saçlardan vazgeçmeniz akıllıca olur. Sık kuaför ziyaretlerinden hoşlanmıyorsanız, saçınızı kısacık kestirirken bir kez daha düşünün, ne de olsa 2-3 haftada bir kuaförünüze gitmeniz gerekebilir. Ya da uzun uzadıya uğraşmak yerine saçınıza gelişigüzel fırça atıp öyle dışarı çıkıyorsanız, bakım isteyen katların sizi bıktırma ihtimali yüksek demektir.

Kataloglardaki mankenlerin saç modelleri hepimizin
gözünü kamaştırır ama gözden kaçırmamamız gereken bir nokta var: En güzel saç
modeli, tarzımızla bütünleşen, kusurlarımızı gizleyip dikkati en iyi olduğumuz
noktalara çeken saçtır.

5 YORUMLAR

  1. “Yüzünüzün yuvarlak yapısını inceltmek istiyorsanız da pixie kesim ve dağınık plaj tarzı tam size göre.” demişsiniz, dağınık plaj tarzı nasıl bir model tam olarak?

  2. benim saçlarım dalgalı ve çok gür şu an belime kadar geliyor fakat hala kabarmasını önlemek için uğraşıyorum ve artık saç modelimi değiştirmek istiyorum. kısa katlı bir saç modeli saçımı daha fazla kabarık mı gösterir? ve yüzümü çok beğenmiyorum ön planda olmasını istemiyorum yuvarlak sanırım yüzüm ne önerirsiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here