5 Önemli Ayak Bakımı Önerisi

0
197

Ayaklarımızı çoğu zaman ihmal ediyoruz. Oysa ki ihtiyacı olanlar o kadar basit ki. Gelin birlikte aslında bildiğimiz ama ertelediğimiz, ihmal ettiklerimizin birkaçından bahsedelim;

İyice Kurulayın

Yüzme yada banyodan sonra ayaklarınızı iyice kuruladığınızdan emin olmalısınız. Bu davranış, başta mantar olmak üzere birçok sağlık problemini önlemeye yardımcı olacaktır. Gözden kaçırılması olası parmak aralarını dikkatle kurulamayı sakın unutmayın.

Uzun Süre Topuklu Ayakkabı Giymeyin

Çoğu kadın topuklu ayakkabı giymeyi sever. Fakat topuklu ayakkabılarınızı giymeyi belli bir süre ile limitlerseniz ayaklarınıza büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Uzun bir süre ayağınızdan çıkarmadan dolaşmak bir dizi probleme neden olabilir. Bu yüzden topuklu ayakkabılarınızı uzun süre giymeyin, gerekirse yanınıza bir çift babet alın.

Nemlendirin

Yine sıkça yapılan bir bakım hatası; ayaklarınızı nemlendirmeyi unutmak. Gün içerisinde ellerinize sık sık losyon sürüyorsunuz. Ayaklarınızın da buna ihtiyacı vardır. Elbette elleriniz kadar sık uygulayamazsınız ama fırsat buldukça nemlendirin. Böylece, cildinizi kuruma ve pullanmaya karşı korumuş olursunuz.

Ponza Taşı Kullanın

Ayaklarınızı sert deriden arındırmak için ponza taşı edinin ve düzenli olarak kullanmayı unutmayın. Bu ayaklarınızı yumuşak tutmanızı sağlar. Ardından nemlendirici uygulayın.

Masaj Yapın

Ayaklarınıza masaj yapmayı ihmal etmeyin. Bir başkasına yaptırmanız daha etkili olur fakat bu mümkün değilse kendiniz de yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.