Adet Sancısını Hafifletme Yolları

0
628

1. Sıcaklık : Sıcaklık, adet sancısını hafifletmede etkilidir. Sıcak bir duş deneyebilir ya da kendinize bir ısıtma yastığı satın alabilirsiniz.

2. Cenin pozisyonu : Cenin pozisyonunda yani dizlerinizi karnınıza çekip uzanmak ağrılarınızı hafifletir. Bu pozisyondayken karın kaslarınız gevşer ve rahatlamanızı sağlar.

3. Beslenme : Çinko, B vitamini ve kalsiyum takviyesi almak, krampları ve şişkinlikleri azaltmaya yarar. Ayrıca tam tahıllı gıdalar, meyve ve sebze yönünden zengin bir beslenme programı uygulayın. Tuz kullanımını da azaltın.

4. Egzersiz : Egzersiz yapmak kasları rahatlatır ve endorfin hormonu salgılanmasını sağlar. Böylece kendinizi daha iyi hissedersiniz. Eğer egzersiz yapamayacak kadar ağır ve sancılı geçen bir adet günündeyseniz, en azından yürüyüş yapmayı deneyin.

5. Aromaterapi : Kendinize sıcak su ile dolu bir küvet hazırlayın. İçerisine biraz aromaterapi yağlarından koyun. Karnınızın üzerine direk temas edeceği için ağrılarınızı hafifletirler. Ayrıca bu ortamda nefes almak bile sizi oldukça rahatlatacaktır.

6. Masaj : Karnınıza masaj yapabilirsiniz. Ya da yaptırabilirsiniz :) Karın bölgesine nazikçe ve dairesel hareketlerle uygulanan masaj, kasları gevşetir, ağrı ve gerginliği azaltır.

Yararlanılan kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here