Akşamdan Kalmanın Önüne Geçmek İçin Neler Yapmak Lazım

0
206

Aklı başında kimse çok içmek istemez. Fakat ne derler bilirsiniz alkol şişede durduğu gibi durmuyor :) Yılbaşıda yaklaşırken böyle durumlarda sabah uyandığınızda olacaklardan kurtulmak için aklınızda bulundurmanız gereken bir kaç öneri vermek istedim;

  • Az ve ölçülü için:  Kendinizi sınırsızca alkole vermektense az için eğer sert bir içki içiyorsanız saat başına 1 kadeh alırsanız vücudunuz bunu metebolize edebilir.
  • Su için : Alkol vücudunuzdaki suyu emer buda alkolün etkisini artırır bu yüzden su içmeyi unutmayın her kadehten sonra 1 bardak su içebilirsiniz.
  • Boş mide ile içmeyin : Boş mide ile alkol tükemeniz hiçte mantıklı bir davranış olmaz. İyi bir yemekle karnınızı doyurduktan sonra akolün emilimi ve etkileri azalacaktır.
  • Ne içtiğinize dikkat etin: Renga renk koktelyler çekici geliyor olabilir ama onlardan uzak durmalsınız. İçlerinde bulunan şeker ve karbonhidrat alkolün daha hızlı kana karışmasını sağlar.
Peki herşey için çok geç, dediklerimi yapmadınız ve sabah berbat halde uyandınız. Böbrekleriniz yüzünden ağır bir baş ağrısı var (evet alkolün böbreklerinize verdiği zarar yüzünden başınız ağrıyor :) ).
  • Bolca su tüketin: Dediğim gibi baş ağrınızın sebebi böbrekleriniz. Eğer susuz kalırsanız böbrekleriniz zarar görmeye başlar. Olabildiğince su tüketik baş ağrınız bir süre sonra geçecektir. Ayrıca sisteminizde kalmış olabilecek alkolüde atmanıza yardımcı olur.
  • Ağrıyan mide: Fazla alkol midenin asit yapısını düzensizleştirebilir buda ağrıya neden olur. Eğer sabah alkol yüzünden mideniz ağrıyorsa Alka Seltzer gibi bir ilaç alabilirsiniz. Ve muz, tuzlu kraket ya da çorba gibi sindirimi kolay şeyler yiyebilirsiniz.
  • Sinir ve yorgunluk: Böbreğiniz eski haline dönmeye çalışırken şekeriniz düşebilir buda size yorgunluk ve sinirlilik yapabilir. Bir bardak portakal suyunun çözemeyeceği birşey değil ;)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here