Bakım Rutininizde Bahar Yenilikleri Yapın!

0
238

Bakım Rutininizde Bahar Yenilikleri

Bildiğiniz gibi her sezonun cildimizin ve saçımızın üzerinde bıraktığı etki farklıdır. Bunun için sezon geçişlerinde günlük bakım rutinimizde bazı değişiklikler yapmamız gerekiyor. Peki havaların ısınmaya başladığı şu günlerde ne gibi değişiklikler yapılmalı, hadi gelin bir bakalım;

  • Sezon geçişlerinde ilk yapmanız gerekenlerden biri makyaj çantanızı ve bakım ürünlerinizi yeniden düzenlemektir.  Makyaj çantanıza bir göz atın, kullanım zamanı dolmuş ama atmayı unuttuğunuz ürünlerle vedalaşın. Eski ürünlerin yanı sıra ilkbaharda kullanmanız için uygun olmayan ürünleri de ayırmalı, onları sezona uygun ürünler ile değiştirmelisiniz. Örnek vermek gerekirse; ilkbahar yaz sezonunda kışın kullandığınız yoğun nemlendiricilerin yerine daha hafif bir nemlendirici  tercih edebilirsiniz. Cildinizi temizlemek içinse daha derin bir temizleyici uygun olacaktır.
  • Saç bakımı rutininizde de bahar için bir takım değişiklikler yapmanız gerekir. Öncelikle eğer saçınızı düzenli olarak kestirme alışkanlığını edinemediyseniz, kendinizi düzene sokmanın tam vakti. Düzenli olarak kuaföre giderek kırılan saç uçlarından ve kuru saçtan kurtulabilirsiniz unutmayın.
  • Bir başka değişiklik ise saçınızı kurulama şekliniz ile ilgili olmalı. Evet saçımızı kışın kurutmak için havluya ihtiyaç duyuyoruz, fakat sıcak havalarda pamuklu bir t-shirt kolayca işimizi görür. (Umarım yapmıyorsunuzdur ama eğer saçınızı banyodan sonra havlu ile ovalayarak nemini almaya çalışıyorsanız, saçınızın zarar görmesine ve kırılmasına neden olursunuz.) Banyonuzu bitirdikten sonra yapmanız gereken saçınızı nazikçe sıkarak fazla sudan kurtulmak ve saçınıza pamuklu bir t-shirt sarmak.
  • Sıcak havaların avantajını kullanma vakti geldi. Artık saç kurutma makineniz ile vedalaşın ve bırakın saçınız kendi kendine kurusun. Böylesi daha sağlıklı olacaktır. Saç kurutma makinenizi sadece gerçekten aceleniz olduğu zamanlarda kullanın.
  • Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde cildinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biri günlük makyajınızı hafifletmektir. Bu sadece kendinizi iyi hissetmenizi değil, aynı zamanda daha doğal görünmenizi  sağlayacaktır. Ayrıca hazırlanmak daha az zamanınızı alacaktır :) Fondöten yerine renkli nemlendirici, ruj yerine renkli lip balm kullanabilirsiniz. Ağır göz makyajı yerine hafif renkleri tercih edin.
  • Biliyorum havalar ısınmaya başladığı için kışın kapalı kalan cildinizin baharda daha iyi görünmesi için uğraşıyorsunuz. Fakat işte bu noktada sizi uyarmak isterim. Ölü derilerden arınmak ve cildinizi tazelemek amacıyla sakın peeling olayını abartayım demeyin. Peeling haftada sadece bir, en fazla ise iki kere yapılmalı. Bundan daha fazlası yağlı ciltlerin daha fazla yağ üretmesine yada kuru ciltlerin daha fazla kuruyarak, tahriş olmasına neden olur.
  • Ve son olarak cilt bakımı rutininizde yapmanız gereken en önemli değişiklikten bahsetmek istiyorum. Kışın kullandığınız düşük faktörlü güneş kremlerini yada bakım ürünlerini mutlaka yüksek faktörlü olanları ile değiştirmelisiniz. Çünkü cildimiz bu mevsimde daha fazla güneşe maruz kalacak.

Siz ne gibi değişiklikler yapıyorsunuz peki bahar aylarında?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here