Bitkin Uyanıyorsanız

0
260

Eğer sabahları yorgun uyanıyorsanız ve yataktan çıkmak istemiyorsanız sebebi belki de bunlardan biridir :

1. Karanlıkta uyumak güzeldir ama sabah olduğunda gün ışığının odanızı aydınlatmasına izin vermeyecek kadar karanlıkta uyumamalısınız. Gün ışığı uyanmanız için beyninize sinyal gönderir ve böylece dinlenmiş olarak uyanmanızı sağlar.

2. Egzersiz kalori yakar ve aynı zamanda enerji yakar. Eğer enerjiniz yüksekse uyumakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden düzenli olarak egzersiz yapın.

3. Bilgisayar, televizyon ve telefondan gelen ışıklar zihninizin uykuya hazır hissetmesini geciktirir. Bu yüzden uyumadan bir saat önce  bunlardan uzak durun, kitap okuyun, duş alın.

4. Mide yanması özellikle uzandığınız zaman sizi rahatsız eder. Bu yüzden uykuya dalmanız zorlaşır. Bu nedenle akşam yemeğinde baharatlı yemeklerden, turunçgillerden, domates sosundan uzak durun.

5. Kahve içerdiği kafeinin yanı sıra  mide ekşimesine de neden olabilir. Öğleden sonra kahve içmeyin.

6. Uyku saatinize yakın alkol almayın. Çünkü alkol sizi gece tuvalete kalkmak zorunda bırakabilir. Bu da uyku düzeninizi bozar.

7. İyi ya da kötü oldukları fark etmez, eğer yatağa girdiğinizde sürekli bir şeyler düşünüyorsanız uykuya dalamazsınız. Düşünmeyi bırakın.

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here