Blog Trafiğinizi Artıracak Taktikler!

7
981

Bir blog kurmak artık çok kolay birşey fakat kayda değer trafiği olan başarılı bir blog kurmak eskisinden de daha zor, rakiplerin fazlalığı ziyaretçilerin seçici olması bir çok etken var artık. Bir çok yol denemeniz, araştırma yapmanız, ölçmeniz, tartmanız gerekiyor. 2007’den beri yayın hayatında olan Pemberuj bu konuda kendimizi geliştirmemizi sağladı deneyimlerimizi sizinle paylaşmak istedim;

 

#1 – İçeriğinizi Paylaşmayı Seven Bir Kitleye Hedefleyin 

İçeriğinizi yazdığınız hedef kitle ile ilgili stratejiler kurarken bu kitlenin yazınızı yayacak ağızdan ağıza duyuracak potansiyele sahip olmasına özen gösterin. Tabiki ziyaretçilerin kimi daha aktif kimi daha az aktif olabilir ama unutmayın sitenize kazandıracakları bir ziyaretçi bile kelebek etkisi ile dağlar gibi büyüyebilir. Örneğin; Kadın blogu olarak ilgi çekici moda trendleri, tasarım ürünler sosyal medyadaki kadınların ilgisini çekerek yayılımını hızlandırabilir.

#2 – Hedef kitlenizin zaten ziyaret ettiği topluluklara katılın

Büyük firmalar ortak özellik gösteren kitlelerinin nerelerde toplandığı ve zamanlarını neyle harcadığını araştırmak ve bulmak için milyarlar harcıyorlar. Çünkü 65+ kadınlara spor malzemesi yapmanın boşuna para harcamak olduğunu iyi biliyorlar :) Eğer para kazanmak istiyorlarsa 18-30 arası erkeklerin üzerinde araştırma yapmaları gereklidir.

Şükürler olsunki sizin bu araştırmayı yapmak için bir kuruş bile harcamanıza gerek yok. İnternetteki ziyaretçilerinizin büyük kısmının başka nerelerde vakit harcadığını bulmak çok kolay; DoubleClick’in Reklam Planlama Aracı‘nı kullanarak bu veriye ulaşabilirsiniz(herkesin sitesi burada listeleyenmeyebiliyor ama genede büyük bir çoğunluğa ulaşabilirsiniz).

#3 – Blogunuzun İçeriğini Arama Motoru Dostu Yapın

Arama motorları trafik için büyük bir fırsattır lakin çoğu blogcu yanlış anlama, sorunlardan korkma ve çeşitli nedenlerden dolayı bu kanalı görmezden gelir. Örneğin Gooogle’ın 2011 senesi içinde dünya çapında günlük 3 milyon araması bulunmaktadır ve bu rakam sürekli artıyor.

Bloggerlığı iş olarak gören bloggerların bu büyük fırsattan yararlanmaları bloglarına ve kendiler çok büyük değer katmaktadır. Günümüzde WordPress, Drupal gibi  hazır blog sistemleri içinde arama motoru optimizasyonu çok kolaylaştı işin yazılımsal kısmını birkaç eklenti ile çözebilirsiniz.  Eğer ingilizceniz varsa aşağıdaki makaleleri okuyup arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz;

Eğer ingilizceniz yoksa ileriki yazılarımında bu konudan bahsedeceğim. Ya da Google’dan faydalanabilirsiniz.

Buradaki en önemli nokta spam’ın arama motoru optimizasyonu olmadığıdır alakası olmayan içerik ve anahtar kelimelerle blogunuzu doldurmanın size hiç bir faydası olmayacaktır. İyi yapılmış bir SEO ziyaretçilerinizi binlere çıkarabilir.

#4 – Twitter,  Facebook ve Google+  Gibi Sosyal Ağlarda Yazılarınızı Paylaşın ve Yeni Bağlantılar Kurun

Twitter  465 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaştı. Facebook  850 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya sahip. Google+ yaklaşık 100 milyon. LinkedIn  130 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

Hep birlikte bu ağlar dünya çapındaki kullanıcıları ve zamanlarını kendilerine çekmektedir. Bu ağlara katılarak yazılarınızın daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bu ağlardan faydalanarak trafik elde etmek için sabır, çalışma, sosyal medyadaki değişiklikleri takip etmek ve neyi nasıl paylaşacağınızı bilmeniz gerekiyor;

  • Eğer henüz bu ağlara kayıtlı değilseniz. Marka sayfası şeklinde kayıt olabileceğiniz adresler  Twitter, Facebook, Google+  şeklindedir.
  • Profillerinizi oluşturduktan olabilecek en iyi şekilde doldurun; açıklama, profil resmi, site adresiniz, diğer sosyal ağ profillerinizin adresleri yazın.
  • Sizin yazılarınızın hedeflediği kişileri takip ederek hesabınızın bilinirliğini arttırın böylece potansiyel takipçileriniz sizi görmüş olur ;)
  • Twitter gibi ağlarda hash tag kullanarak popüler konulara olabildiğinde dahil olun aramalarda da çıkarsınız böylece.
Bir çok blogger için sosyal medya büyük bir trafik kaynağı kimi zaman arama motorlarından bile daha çok ziyaretçi sağlayabilir.
Vereceğim çok önemli bir tüyoda eski yazılarınızı tekrar sosyal ağlarda paylaşmanız. Örneğin 1 ay önce yazdığınız çok güzel bir içerik var bunu tekrar yollayabilirsiniz twitter veya facebook’a böylece yazıyı önceden görmemiş kitleye göstermiş olursunuz eskiden yazdığınız bir yazı sayesinde tekrar ziyaretçi kazanabilirsiniz.

#5 – Google Analytics Kurun ve Sonuçlarına Önem Verin

Bütün bloggerlara Google Analytics(Tamamen ücretsiz) kurmalarını öneniyorum ve böylece ziyaretçilerinizin nereden nasıl geldiğini. Hangi sayfaları ziyaret ettiğini. Hangi kaynakların kaliteli trafik yolladığını. Anlık etkileşimleri görebilirsiniz.

Yukarıdaki gibi bir ekranın karşınızda olması size daha az trafik yollayan kaynaklara daha az efor sarf etmeniz buradan kalan vakti daha verimli kaynaklara yöneltmenizi sağlayabilir. İleride google  analytics detaylı raporlama ve öneriler için ayrı bir yazı yazacağım. Bu raporlamaları kullanarak sitenizin trafiğini arttırmak için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

#6 – Resim ve Grafiklerinizi Kendi Sunucunuzda Barındırın ve Lisanslama kullanın

Eğer fotoğraf çekiyor veya grafikler üretiyorsanız veya dışarıdan alıntı yazı için kullanıyorsanız imajlarınızı kendiniz host edin dışarıdan çağırmayın. Eklerken açıklama ve başlık bölümlerini elinizden geldiğince doldurmaya özen gösterin. Böylece görsel aramalardan da trafik kazanabilirsiniz. Ayrıca eğer resmi çeken veya oluşturan siz iseniz resmi kullanan kişilerden sitenize link vermenizi isteyin. Hepsi olmasada bir kısmı koyacaktır buda sizin için iyi olacaktır.

 

#7 – Yazılarınızı Yazarken Anahtar Kelime Araştırması ve İncelemesi Yapın

Arama motorlarından trafik çekmenin ana noktası anahtar kelimelerdir. İnsanların ne aradığını hangi kelimede çok rekabet olduğunu öğrenerek yazacağınız yazıları şekillendirebilirsiniz. Google Adwords Anahtar Kelime Aracı‘nı kullanarak bu raporlamaya erişebilirsiniz.

Aramayı yaparken “[Tam]” seçeneğini seçmeniz daha kesin sonuçlar alamnızı sağlayacaktır.

Kullanıcıların en çok aradığı ve rekabetin düşük olduğu kelimelere yönelerek daha çok ziyaretçi çekebilrisiniz. Unutmayın yüksek arama hacmi olan rekabetli kelimelerde üst sıralara çıkmak kolay bir iş değildir. Buna göre alternatif kelimelere yönelebilirsiniz. Mesela yukarıdaki örnekte “moda” kelimesi yerine “yeni moda ayakkabılar” gibi ufak kelimelere yönelerek hit kazanabilirsiniz.

 

#8 –  Sık Sık Kendi Yazılarınıza ve Başka Bloglara Referans Verin

İnternet sadece düz yazıdan ibaret değil! Linkler interneti internet yapan unsurlardan birisidir. Bu unsuru kullanmaktan çekinmeyin. Yazılarınız içinde önceden bahsettiğiniz bir konu varsa tekrar anlatmanıza gerek yok eski yazınıza link verin yada kategorilerinize. Bu şekilde ziyaretçinin blogunuzda geçirdiği süre ve dolaştığı sayfa sayısı artacaktır ayrıca  arama motoru indexlemesi içinde iyi olacaktır. Dış kaynaklarada link vermekten çekinmeyin. Hem dost bloglar edinip hemde sitenizde her türlü içeriği bulundurmak zorunda kalmazsınız.

#9 –  Pinterest, Reddit, Stumbleupon Gibi Sosyal Paylaşım Topluluklarına  Katılın

Büyük sosyal ağ siteleri trafik yollama konusunda yalnız değildir.  Pinterest, Reddit ve StumbleUpon gibi sosyal ağlarda büyük miktarda trafik çekmektedir. Bu ağlara katılırken 2. maddeki hususlara dikkat edin. Başka kullanıcıları takip edin kendi yazılarınızı yayınlayın.  Wikipedia nın List of List of social networking websites listesinde organize edilmiş şekilde sosyal ağların listesini bulabilirsiniz. Son zamanların yükselen trendi Pinterest  fikirler, tarifler ve resim bazlı herşeyi panolara ekleyebildiğiniz bir ağ. Pinterest’e kayıt olmak istiyorsanız bize ulaşabilrisiniz. Size bir davetiye yollarız :)

#10 – Misafir Yazarlık Yapın ve Diğer Kişilerin Misafir Yazılarını Kabul Edin

Misafir yazarlık yurtdışında çok trend olan bir yapı. Başka bloglara içerik sağlayarak kendi blogunuzun reklamını yapabilirsiniz ve başkalarının yazılarını blogunuza kabul ederek hem içerik hemde sağlam bağlantılar kurabilirsiniz.  Daha önce yazdığım “Misafir Yazarlık Nedir? Nasıl Misafir Yazar Olunur?” yazısını okuyarak konu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

#11 – Blogunuzun Tasarımıda Önemli!

Gün geçtikçe herşey görselliğe dayanıyor. Böyle bir ortamda internetin bundan etkilenmemesi bir hayal olurdu. Çok dağınık, okuduğunuzu anlamadığınız, göz yoran renklerin olduğu bir site insanların sitenizde kalma süresini kısaltmaktadır. Pembe Ruj’u son tasarımına getirdiğimizde hemen çıkma oranları (Google Analytics’ten kontrol edebilirsiniz) 30% azalma gösterdi. Tasarımınız ziyaretçinin blogunuza ilk yargıladığı şeydir. Dünyanın en iyi içeriğini üretiyor olmanız tasarım yüzünden bir çok ziyaretçi kaybetmeyeceğiniz anlamına gelmez. 1990ların korkunç tasarımlarını ve temalarını kullanan sitelerin ziyaretçilerin zaman geçirme oranları ve paylaşım oranları modern sitelere göre daha az olacaktır

Tasarım için ilham alabileceğiniz  bazı postları burada bulabilirsiniz; 123 ,4 Wordpress gibi hazır bir platform kullanıyorsanız internette ücretsiz ve ücretli bir çok tema bulabilir ve bir tıkla sitenizin görünüşü değiştirebilirsiniz.

#12 – Diğer Bloglar ile Yorum Yolu ile Etkileşime Girin

Bloggerlar olarak sitemize gelen bir çok yorum görüyoruz. Büyük kısmı spamda olsa kalan ufak bir kısmı bile blogunuza değer katmaktadır. Bu mantıkla diğer bloggerların bloglarına kaliteli yorumlar yazarak. Bloggerın kendi kendine “Keşke bu blogger bloguma daha çok yorum yazsa” demesini ve bu amaçla sizin blogunuza gelerek size yorum yapmasını sağlayabilirsiniz.

Google Reader/Blog Search ya da Bloglovin’  gibi araçları kullanarak blogları takip edebilir ve beğendiğiniz yazılara yorum bırabilirsiniz.

 

Önemli başka bir tüyo daha sitenize yorum yazan insanlar genelde cevap verip vermediğiniz için geri gelmezler. Ya siz onlara giderseniz ? :) Eğer sizde bizim gibi wordpress kullanıyorsanız buradaki eklentiyi indirip kurmanız durumunda yorum yazan birine cevap verildiğinde kişiye mail ile haber verin tekrar gelecektir sitenize ;)

 

#13 – Besleme ve Mail Yolu ile  Abonelikleri Atkif Edin ve Takip edin

Sitenize gelen bir ziyaretçinin “Bu site çok süpermiş tekrar gelmeyilim” deme olasılığı 90% fakat nedense hiç geri gelmez bu ziyaretçiler :) İnternet kullanıcıları olarak günümüz animasyonlu kedi resimleri ile meşgul olmakla geçiyor. Güzel siteleri unutup gidiyoruz. Bloggerlar genelde Feedburner kullanıyor; bende tavsiye ediyorum. Beslemenizi ekleyip sitenizin görünür kısımlarında feedburner adresinizi paylaşın. Eğer wordpress kullanıyorsanız çok kolay pluginler var. Bir kere kurduktan sonra haftada bir girip kaç kişi takip etmiş hangi yazılarınıza tıklamışlar bunun takibini yaparak içeriğinizi ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

 

#14 – Mail bağlantılarınızı kullanın

Bloggerlar olarak hergün bir çok mail yolluyoruz. Pazarlama için çok iyi bir aracı trafik kanalı olarak gördüğünüzden emin olun mailinizin imza kısmına blog(ları)unuzun adresini koymayı ihmal etmeyin.

 

#15 – Okuyucularınız İçin Anket Düzenleyin

Online anketler düzenlemesi kolay tartışmaya açık konular yaratabilirsiniz. Böylece kullanıcılar tekrar tekrar o sayfaya gelerek yorum yazma gereksinimi hissedeceklerdir SurveyMonkeyPollDaddyGoogle Docs gibi araçları kullanarak anketler düzenleyebilirsiniz.

#16 – Web Profillerinizi ve İçeriklerinizi Blogunuza Bağlayın

İnternet kullanıcısı olarak Facebook, YouTube, Slideshare, Yahoo!, DeviantArt gibi bir çok sitede kişisel hesaplarımız var. Bu sitelerin profil saylarında ve yazdığımız yazıların sonlarında blogumuzun linkini paylaşarak blogunuzun bilinirliğini artırıp yeni ziyaretçiler kazanabilirsiniz.

#17 – Bumerang Ve Yazar Kafe’ye Kayıt Olun

Bumerang ağı ülkemizde bloggerları destekleyen nadir ağlardan birisi. Size verdikleri şablonları yayınlarak hurriyet.com.tr ücretsiz gösterim hakkı kazanıyorsunuz ayrıca gelecek teklifleri yayınlarak kazançta elde edebilirsiniz. Blogunuz platin mertebesine erdiğinde yazarkafe.com adresinde yazılarınızı yayınlayabilir oradan da trafik kazanabilirsiniz.

 

#18 – Get Up, Stand Up, Don’t Give Up The Fight!

Tezcanlı bir millet olduğumuzu kabul etmemiz gerekiyor. Milyonlarca dolarlık sitelerin bir gecede açılıp tuttuğunu düşünüyoruz. Halbuki internet girişimleri gibi bloggerlıkta sabır ve özen isteyen bir iş.

Pes etmeden yazmaya devam etmek gerekiyor.  İlk bir kaç hafta/ay içinde fazla bir gelişme olmadığı için bloglarından vazgeçen emeklerini çöpe atan insanların sayısı çok fazla. Sürekli güncellenen özgün içerikli bir blogun trafik kazanmaması mümkün değil.

 

Keep writin’ ;)

 

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here