Burun Kızarıklığından Kurtulmanın Yolları

0
1871

Merhaba,

Havaların soğumasıyla birlikte soğuk algınlıkları da başladı. Biliyorum sağlık her şeyden önce gelir ama hastayken bakımsız ve kötü görünmeyi kimse sevmez. Özellikle biz kadınlar. Kızaran burun görüntüsü de bizi ilk ele verenlerden olur genelde. Peki burun kızarıklığını azaltmanın ve gizlemenin yolları neler? Birkaç cilt bakımı önerisinde bulunmak isterim;

Burnunuza nazik davranın: Soğuk aldığımızda burnumuzda meydana gelen tahriş ve kızarıklık burnumuzu silerken çok sert davranmamızdan kaynaklanır. Peçeteyi burnunuza sert bir şekilde bastırmak yerine, nazik hareketlerle hafif tampon yapıyormuş gibi temizlemelisiniz. Burnunuzdaki tahrişi önlemenin ekstra bir yolu da yumuşak dokulu peçeteler seçmektir. Losyon, aloe vera gibi nemlendirici içeriklere sahip peçeteleri de tercih edebilirsiniz.

Nemlendirin: Burun kızarıklığını önlemek istiyorsanız sert sabun ve peeling işlemlerinden uzak durun. Her ikisi de burnunuzu daha fazla tahriş eder. Bunun yerine burnunuzu yoğun nemlendirici özelliğine sahip yüz kremi ile mutlaka nemlendirin. Krem veya losyon kullanmanın yanı sıra cildinizi içeriden de nemlendirmeyi unutmayın. Yeteri kadar su için ve cildinizi kurutacak olan aşırı sıcak su ile banyo yapmaktan kaçının.

Yağ kullanın: Nemlendirmenin haricinde, bazı yağlardan yardım alarak burun kızarıklığınızın iyileşmesine ekstra fayda sağlayabilirsiniz. Kokusuz bir nemlendiricinin içerisine E vitamini ekleyerek, cildinizin bariyerlerini güçlendirebilirsiniz. Okaliptüs yağı ile de tıkanıklığın hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz.

Gizlemek istiyorsanız: Kızarmış, kuru ve pul pul görünen bir bölgeyi gizlemek biraz zor olsa da eğer burnunuzdaki kızarıklığı gizlemek istiyorsanız yeşil renkli bir kapatıcı kullanabilirsiniz. Yeşil renk, kırmızı rengi kapatmak için kullanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.