Buzdolabına Koymamanız Gereken 8 Yiyecek

0
420

Domates

Domatesleri buzdolabında muhafaza etmek renginin solmasına ve tatsızlaşmasına neden olur. Mutfak tezgahında tutabilirsiniz.

Kavun, Karpuz

Karpuz ve kavunu buzdolabı dışında saklayın. Yapılan bir araştırmaya göre oda sıcaklığında saklandığında içerisindeki antioksidan oranının korunduğu görülmüş. Kestikten sonra, 3-4 gün buzdolabında tutabilirsiniz.

Patates

Soğuk, patatesin içerisinde bulunan nişastanın kaybolmasına ve kötü bir tat almasına neden olur. Karanlık, serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır.

Soğan

Buzdolabındaki nem, soğanların küflenmesine neden olur. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmadan bir çekmecede saklayın.

Sarımsak

Sarımsağın güçlü aromasını serin ve kuru bir ortamda muhafaza edin. Kafasını kopardıktan sonra 10 gün içerisinde kullanın.

Elma

Taze elmalar mutfak tezgahında şık durduğu kadar, sağlıklı da kalır. Bir ya da iki hafta içerisinde tüketmezseniz, onları buzdolabına koyarak ömrünü biraz daha uzatabilirsiniz.

Dut

Taze çilek, dut, gibi meyvelerin tadı oda sıcaklığında daha güzeldir. Ne kadar çabuk tüketirseniz o kadar iyidir. Uzun vadeli saklamak için buzdolabına koyabilirsiniz. Yalnız bu meyvelerin dolapta erimemesi ve küflenmemesi için yıkamadan dolaba koyun.

Sert Meyvalar

Şeftali, kayısı ve erik gibi meyveleri olgunlaşmaları için oda sıcaklığında muhafaza edin. Eğer meyveleri zamanında tüketemediyseniz, ömrünü birkaç gün daha uzatmak için buzdolabına koyabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here