Çatlayan Dudaklar İçin 5 Doğal Çözüm

0
369

Çatlayan Dudaklar İçin 5 Doğal Çözüm

Çatlayan dudaklarınızdan şikayetçiyseniz, size birkaç cilt bakımı tavsiyem olacak;

Shea Yağı

Shea yağı, çatlak dudaklar için harika bir nemlendiricidir. Vitamin bakımından zengin içeriği sayesinde cildin beslenmesini ve iyileşmesini sağlar. Fakat hafif bir kokusu olduğu için hassas cilde sahip olanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle dudaklarınıza çok küçük miktarda ve özellikle çatlakların üzerine uygulayın. Sabah ve akşam olmak üzere tekrarlayın, gece kullanırken sadece çatlak bölgelerin üzerine sürün.

Şeker

Yumuşak ve pürüzsüz dudaklar için peeling oldukça önemlidir, fakat çoğu zaman ihmal ediyoruz. Şeker, dudaklarınıza peeling yapmak için harika bir malzemedir. Dudaklarınızın üzerindeki pul pul olmuş ölü derileri temizler. İçerisinde şeker bulunan bir peeling ürünü alabilir yada zeytinyağı ile şekeri karıştırarak evde kendiniz yapabilirsiniz. Fakat dudaklarınıza çok sık peeling yapmaktan kaçının, çünkü tahrişe neden olabilirsiniz.

Salatalık

Salatalık cildi yatıştırma özelliği ile bilinir. Eğer dudaklarınız çatlıyorsa ve sızlıyorsa salatalık dudaklarınızı yatıştırır, sakinleştirir. Daha iyi hissetmenizi sağlar. Salatalık dilimlerini günde 10 dakika dudaklarınızda bekletin. Ayrıca içerisinde salatalık bulunan lip balm yada krem de kullanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da iyi bir nemlendiricidir, dudaklarınıza uyguladığınızda ekstra yumuşaklık sağlar ve dudaklarınızı eski haline gelmesi için yeniler. Fakat hindistan cevizi yağı da koku içerdiği için hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden dikkatli kullanılmalıdır. Hindistan cevizi yağını özellikle soğuk kış günlerinde kullanın. Çok az miktarda uygulayın ve dudaklarınızı yalamaktan kaçının.

Aloe Vera

Aloe vera çok yönlü tedavi özelliğine sahiptir. Cildin yenilenmesi ve tahrişin iyileşmesi için harika bir yoldur. Eğer çatlayan dudaklarınız aynı zamanda sızlıyorsa aloe vera bu hissi ortadan kaldıracaktır. Aloe vera içeren bir krem kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here