Çikolata Kisti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

0
572

yücel-karaman

Brüksel Tüp Bebek Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Yücel Karaman, çikolata kisti ( endometriozis) ve tedavi edilmediği halde oluşabilecek riskler hakkında bilgiler veriyor.

Endometriozis nedir?

Endometriozis (çikolata kisti) üreme dönemindeki kadınlarda karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Nedeni net olarak bilinmemekle birlikte, endometrium (rahmin iç katmanı) rahmin dışında başka bir bölgeye taşınarak yerleşir ve bulunduğu bölgede tipik davranışını (kalınlaşma ve bir miktar kan ile birlikte dökülme) sürdürür. Bu durum yerleştikleri yerlerde adezyonlara (yapışıklık) yol açar. Endometrioma olarak adlandırılan bu odakların overe (yumurtalık) yerleşmesi ve zamanla kistleşmesi sonucunda meydana gelen bu yapılar, çikolata kisti (endometriozis) olarak adlandırılır.

Çikolata kisti nasıl anlaşılır?

Endometriozis, ( çikolata kisti) cinsel ilişki sırasında ağrı, adet döneminde şiddetli ağrı, gebe kalamama ve pelvik bölgede kronik ağrı belirtilerinin biri ya da birkaçı ile ortaya çıkarken, bazı kişilerde hiçbir yakınmaya sebep olmaz ve rutin muayene esnasında jinekolog tarafından saptanır.

Rahmin iç tabakasının bilinmeyen nedenler ile taşınarak farklı bir bölgeye yerleşmesi sonucunda yerleştiği yerde her ay gösterdiği tipik davranış (kalınlaşma ve bir miktar kan ile dökülme) sebebiyle, iltihabi reaksiyonlara yol açabilir. Adet kanaması esnasında hissedilen şiddetli ağrının sebebi bu iltihabi reaksiyonlardır.

Endometriozis tedavi edilmezse

Kanama neticesinde oluşan kalıntıların çevresindeki organ ve dokuları birbirine yapıştırması, anatomik yapıyı bozarak çeşitli fonksiyon bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu adezyonlar (yapışıklık) cinsel ilişki esnasında ağrıya, kronik pelvik hatta bel ağrılarına neden olur. Kanamanın kalıntılarının meydana getirdiği adezyonlar, tüplerin tıkanmasına ya da fallop tüplerinin ucundaki saçakların fonksiyonunu yitirmesine sebep olabilir.

Bu da salınan yumurtanın fallop tüpüne geçememesine ya da salınan yumurtanın fallop tüpü içinde yol alamayarak tüpte sıkışmasına yol açar. Salınan yumurtanın fallop tüplerine geçememesi infertiliteye ( kısırlık), fallop tüpü içinde yumurtanın yol almayarak olduğu yerde kalması ise dış gebelik nedeni olabilmektedir. Fallop tüplerinde endometriozis (çikolata kisti) odaklarının bulunması dış gebelik tehlikesini 6 katına çıkarmaktadır.

Çikolata kisti (endometriosiz) tedavi edilmezse, yumurtalık içinde bulunan çikolata kistleri yerleştikleri yumurtalıkların fonksiyonlarını bozmakta ve yumurtalığın rezervlerini negatif etkileyebilmektedir. Çikolata kistlerinden tamamen temizlenemeyen yumurtalıkların alınması söz konusu olabilmektedir.

3 cm’nin altındaki endometriozis kistlerinin tedavisi doğum kontrol hapları ya da çeşitli ilaçlar yardımıyla yapılmaya çalışılmaktadır. Bu ilaçlar, progesteron ve östrojen hormonlarını baskılayarak endometriozis odaklarının kanamalarının engellenmesini, kistlerin ve lezyonların gerilemesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Ancak medikal tedavilerin etkinliği konusunda görüş birliği sağlanamamaktadır.

 

Endometriozistin en kesin tedavisi

Endometriozistin en kesin tedavi yöntemi, cerrahi yöntemlerle çikolata kistlerinin ( endometriozis) temizlenmesi ve mevcut adezyonların giderilmesidir. Çikolata kisti tekrar edebilen bir sağlık sorunudur. Çikolata kisti öyküsü olan kadınların herhangi bir yakınmaları olmasa da rutin aralıklarla kontrol edilmesi nükslerin erken fark edilmesi açısından faydalı olacaktır.

Tedavi yöntemi kişiye özel olarak belirlenmekte, hastanın yakınmaları kadar tekrar gebelik istenip istenmediği ve yaşı da tedavi yönteminin belirlenmesinde önem kazanmaktadır. Uygulanacak tedavi yöntemi tüm bu kriterler ışığında belirlenmektedir.

Çikolata kisti tedavi edilmezse; dış gebelik, infertilite (kısırlık) ve hatta yumurtalık kayıpları söz konusu olabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için www.brukseltupbebek.com adresini ziyaret edebilirsiniz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here