Cilde Zarar Veren 7 Hata

2
286

Sağlıklı ve güzel görünen bir cilt istiyorsunuz ama ona gereken özeni gösteriyor musunuz ? Farkında olmadan cildinize zarar veriyor, doğru ürünleri kullanmıyor olabilirsiniz. İşte size birkaç ipucu :

1. Cilt bakım ürünleri satın alırken içeriğine dikkat etmelisiniz. İçerisinde az miktarda kimyasal bulunan ürünleri tercih etmelisiniz. İçerisinde SD-40, izopropil alkol gibi maddeler bulunan ürünler, hassas ciltler için tahriş edici olabilir. Ciltte kızarıklık, kahverengi lekeler, kuruluk ve erken yaşlanmaya yol açabilir. 

2. Günümüzde birçok üründe kırışıklıklara karşı  alfa hidroksi asitler bulunur. Ama çok fazla kullanırsanız, mesela sabah asit bazlı bir nemlendirici, gece de bir peeling kremi uygularsanız cildinize zarar verirsiniz.

3. Kuru bir cilde sahipseniz aşırı bir şekilde nemlendirici kullanmaktan kaçının. Ağır kremlerden uzak durun.  Aksi davranış daha fazla tıkanıklığa neden olur.

4. Su içmenin cildinizi nemlendirmek için yeterli olduğunu düşünüyorsanız hata yapıyorsunuz. Su, cildinize oksijen taşınmasına yardım eder ama nemlendirmek için yeterli değildir. Ne yediğinize ve ne yemediğinize dikkat edin. Beslenme programınıza sağlıklı yağlar ekleyin. Mesela avokadoda bulunan yağ cildinizin parlak görünmesini sağlar.

5. Güneşe fazla maruz kalma cildinizde yaşlanmaya neden olur ama aynı zamanda koruyucu ürünler de bir başka soruna yol açar : akne. İçerisinde çinko ve titanyum bulunan koruyucu ürünleri tercih edin.

6. Yüzünüzdeki makyajı temizlemeden mi uyuyorsunuz ? Büyük hata ! Yatağa girmeden önce yüzünüzü temizlediğinizden emin olun.

7. Geceleri cildiniz kendini onarır. Uykusuz kalırsanız cildiniz sizi ele verir. Güzel bir cilt için uykuyu eksik etmeyin.

fotoğraf : weheartit.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here