Cildinizi Rüzgar Yanığından Korumanın Yolları

0
1099

ruzgar-yanigi-nasil-onlenir

Soğuk hava ve sert esen rüzgar cildinize zarar verir, kızarıklıklar ve rüzgar yanığı oluşumuna neden olur. Eğer dışarıda fazla zaman geçiriyorsanız, yaşadığınız yer sert hava koşullarına sahipse o zaman rüzgar yanığını önlemek ve iyileştirmek için bu cilt bakımı önerilerine kulak verin;

  • Cildinizi rüzgar yanığından korumanın en etkili yollarından biri tabi ki cildinizi örtmektir. Kışın özellikle yüzünüz açıkta kaldığı için yüzünüzü elinizden geldiğince korumaya çalışın. Şapka, güneş gözlüğü ve burnunuza kadar kapatacağınız atkı ile cildinizi rüzgar yanığına karşı koruma altına alabilirsiniz. Kulaklarınız için kulaklık da tercih edebilirsiniz. Ellerinizi korumak içinse eldiven giymeyi unutmayın.
  • Rüzgardan zarar gören dudaklar hem acı verir hem de kötü görünür. Bu yüzden hafife almayın, dışarı çıkmadan önce mutlaka koruma altına alın. SPF içeren, yumuşatıcı ve çatlak dudakları rahatlatıcı bir lip balm kullanarak bu korumayı sağlayabilir, dudaklarınızı onarabilirsiniz.
  • Eğer cildiniz rüzgar yanığı olduysa, yapılabilecek en iyi şeylerden biri etkilenen bölgeyi nemlendirmek ve bunu gün içerisinde tekrarlamaktır. İçeriğinde aloe vera, E vitamini, kakao yağı yada shea yağı bulunan bir kremi cildinize nazikçe uygulayarak cildinizdeki yanığı yatıştırıp, iyileşmesini sağlayabilirsiniz.
  • Rüzgar yanığını iyileştirmenin etkili yollarından biri E vitamini bakımından zengin olan besinler tüketmektir. E vitamini, cildin iyileşmesinde büyük rol oynar ve bu rüzgar yanığı için de geçerlidir. Badem, avokado, brokoli, zeytin gibi lezzetli seçenekleriniz var.
  • Dışarıdaki soğuk havadan sonra eve geldiğinizde kendinizi hemen ısıtmak istemeniz çok doğal. Fakat bir süre odanın normal ısısında cildinizi dinlendirmek daha doğru olacaktır.  Soluğu kalorifer, şömine gibi ısıtıcıların yanında almamalısınız. Ayrıca sıcak banyodan da uzak durmalısınız. Soğuk ve rüzgardan kızaran cildiniz bu şekilde daha hızlı kendine gelecektir. Sıcak banyo yerine cildinizi hafif temizleyicilerle rahatlatın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.