Cildinizin Kolajen Seviyesini Artırmanın Yolları

1
1844

Cildinizin Kolajen Seviyesini Artırmanın Yolları

Genç görünen, sağlıklı bir cilde kavuşmanın yolu cildinizdeki kolajen seviyesini artırmaktan geçiyor. Peki kolajen seviyesini nasıl yükseltebiliriz? Birkaç öneride bulunmak isterim;

 • Cildin kolajen seviyesini artırmak için bilinen en popüler yollardan biri krem kullanmaktır. Peki bu kadar çok “cildinizin kolajen seviyesini yükseltmeyi” vaad eden cilt bakımı ürünü varken doğru ürünü nasıl seçebiliriz? İçeriğini kontrol ederek. İçeriğinde retinol, tretinoin ve peptidler gibi başarısı kanıtlanmış maddeler bulunmasına dikkat edin.
 • Omega 3 yağ asitlerinin cilt bakımındaki olumlu etkisi göz ardı edilemez. Bu yağ asitleri, “iyi yağ” olarak bilinir ve cildin yağ üretimini düzenleyerek cilde nem sağlar. Ayrıca kolajen üretimini artırır.
 • Güneş koruması kolajen seviyesinin artmasını sağlamaz, fakat cildinizin mevcut kolajen seviyesinin yıkımını önlemek için oldukça etkilidir. Cildinizin kolajen seviyesini korumak ve kolajen kaybını önlemek istiyorsanız güneş kremi ve güneş gözlüğünüz olmadan dışarı çıkmayın.
 • Cildinize düzenli olarak peeling yapmanın birçok faydası var. Daha önceki “Peeling Yapmak İçin 5 Neden” başlıklı yazımda bahsetmiştim. Peeling yaparak cildinizi ölü derilerden arındırabilir, yeni hücrelerin oluşmasını dolayısıyla da cildinizin kolajen seviyesinin artmasını sağlayabilirsiniz.
 • Cildinizin kolajen seviyesini artırmanın bir diğer yolu da antioksidan bakımından zengin besinler tüketmektir. Antioksidan içeren besinler dokuları serbest radikallerden ve olası hastalıklardan korur. Çilek, nar gibi meyvelerle hem kolajen üretimini artırabilir, hem de mevcut kolajenlerin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.
 • C Vitamini de kolajen üretimi ve onarımında büyük rol oynayanlardan biri. Günlük beslenme programınızda mutlaka C vitamini içeren besinlere yer verin. Portakal, brokoli, biber, koyu yeşil yapraklı sebzeler bunlardan bazıları.
 • Cildinizin kolajen seviyesini korumak, gergin ve genç görünmesini sağlamak için yo-yo diyetinden uzak durmalısınız. Sürekli kilo alıp vermek cildinizin sarkmasına neden olur.

1 YORUM

 1. cok dogru bilgiler iceren bir yazi cok begendim.

  ayrica eklemek istedim disardan cilde uygulanan antioksidan ve c vitaminli serumlarin da etkisi olabilecegini okumustum.

  simdilerde bir de dr. mehmet oz’un reklamini yaptigi buyume hormonu haplari cikti. bunlar da vucudu gencmis gibi dusundurup kolajen uretmesine yol aciyor.

  sevgiler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here