Çilleriniz İçin Öneriler

0
126

freckled.jpg

Çiller, en fazla beyaz tenli ve kızıl saçlı insanlarda görülüyor. Çok yoğun olmadığı sürece size şirinlik kazandırabiliyor. Ama artan ve yoğun bir görünüm alan çiller söz konusu ise baş edebilecek yollar aramak şart oluyor :)

İşte size birkaç öneri :

  • Yaz aylarında, kış aylarına oranla daha fazla çil görülmekte. Bunun nedeni güneştir. Cildinizi çok fazla güneş ışığına maruz bırakmayın.
  • C vitamini, çillere karşı güçlü bir silahtır. C vitamini yönünden zengin besinler tüketin. Tabi ki listenin en başında meyveler yer alıyor. Lahana turşusu, yeşil soğan ve siyah ya da kırmızı kuş üzümü suyu da listede bulunmalı. C vitamini, cildin güneş ışınlarına karşı daha dirençli olmasını sağlar.
  • Salatalık maskesi, çillere karşı en bilindik ve güçlü maskelerden biridir. Salatalıkları rendeleyip, yüzünüze sürüyorsunuz. Üzerini ince bir bez ya da tülbent ile örtüyorsunuz. 20 dk. kadar bekletip, sadece peçete ile silip, durulamadan temizliyorsunuz. Bu maskeyi salatalık yerine, taze krema, süt, kefir veya nişasta ile de hazırlayabilirsiniz.
  • Limon suyu da etkilidir. Parmak uçlarınızla cildinize yedirin.

Fakat şunu da bilmelisiniz ki, çil ve cilt lekeleri bazı rahatsızlıkların eseri olabilir. Bu sebeple bir uzmana görünüp çillerinizin nedeni hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here