Cilt Bakımı İçin Öneriler

1
713

435818c8eb6d787661eed0b826177b27

Cilt bakımı bayanlar için herzaman çok önemli olmuştur. Cilt bakımı konusundaki en önemli husus ilk olarak cilt tipinin belirlenmesidir. Cilt tipinizi doğru olarak tespit ettikten sonra cilt bakımına geçilmelidir. Cildinizin her zaman genç kalması ve güzelliğini koruması için günlük bir saatinizi üşenmeden bu işe ayırmalısınız.
İşte size günlük olarak yapabileceğiniz pratik bakım önerileri ve püf noktaları:

1. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ilk olarak cilt tipinizi belirleyin. Bunu kendiniz yapamıyorsanız profesyonellerden yardım almanızı tavsiye ederiz. Doğru tespit her zaman sizi doğru bakıma yönlendirecek ve yapacağınız bakımın faydasını göreceksiniz.

2. Cilt tipinize uygun kozmetik ürünleri ve doğal ürünler seçin.

3. Cildinizdeki kişisel sağlılar; ter, yağ ve çevreden gelen kirlerin cilt hücrelerinizden temizleyin.

4. Cildin temizlenmesinden sonra ne kadar hafif bir temizleme yaparsanız yapın; cildin bozulabilme ihtimaline karşın cildin doğal nemlendirme sistemlerinin takviye edilmesi gerekmektedir. Nemlendiricilerinizi yüzünüz ve vücudunuz henüz nemliyken kullanarak nemi vücudunuza hapsetmeniz esas amaçtır.

5. Cildimiz için büyük tehlikelerden biri de UV ışınlarıdır. Bu ışınların cildimize vereceği zararları önleyebilmek için kesinlikle güneşe çıkmadan önce koruyucu kullanın.

6. Eğer cildiniz normal bir ciltse özellikle foto yaşlanma ve hasarları için cildinize uygun tedavi edici ürünlerin kullanılması gerekmektedir.

CİLT TİPLERİ VE BAKIM ÖNERİLERİ

Yağlı Cilt Bakımı

Yağlı ciltler genelde parlak olur ve çoğunlukla da gözenekleri açık olur. Bir kağıt mendil kullanarak silindiğinde mendilin üzerinde lekeler bırakır. Bu nedenle yağlı ciltler hasta bir cilt olarak kabul edilmektedir. Yağlı ciltlerde sivilce çıkması için ortam çok müsaittir. Ayrıca çok çabuk kirlenir. Bu nedenle gündüzleri bakımının yapılması ve korunması gerekmektedir. Geceleri ise açık bırakılarak hava ile teması sağlanmalı, temizlikten sonra yatılması gerekmektedir. Yağlı cilt bakımı ve temizliği için su ve sabun yeterlidir. Ekstra olarak kükürtlü sabun da tavsiye edilir.

Kuru Cilt Bakımı

Kuru ciltler ince, saydam ve gergindir. Çoğunlukla bakıldığında cildin altında kılcal damarlar görülebilir. Çoğunlukla da kolaylıkla pul pul soyulmaktadır. Bir kağıt mendille silinince mendili kirletmez. Kuru ciltlerin kesinlikle özel bir cilt bakımı ihtiyacı bulunmaktadır. En çok dikkat edilmesi gereken şey kuru cilt temizliğinin kireçli veya sıcak su ve sabun ile yapılmamasıdır. Sabun kullanmak yerine kuru cildinizi temizleme kremi ile temizleyi tercih edin. Kullanacağınız bu temizleyici kremlerin çoğu cildinizi sabundan daha da iyi temizleyecektir. Akşamları ise cildinizi yağlı bir krem ile nemlendirin. Bademyağı da kullanabilirsiniz. Fazla kalan kremi bir mendil ile cildinizden alabilirsiniz.

Karma Cilt Bakımı

Karma cilt tipinde çoğunlukla burun, alın ve çene yağlı; yanaklar ise kurudur. Bu tür ciltler cilt tipleri arasında en çok rastlanandır ve karma cilt bakımı diğer cilt türlerine nazaran biraz daha zor olmaktadır. Cildin yağlı olan bölümlerinin bakımı aynen yağlı cilt tipinin bakımı gibi yapılmalı, kuru olan bölümlerin bakımıysa aynen kuru cilt tipinin bakımı gibi yapılmalıdır.

Pratik Cilt Bakımı ve Önerileri ile ilgili olarak yazarımızın kendi blogunda da faydalı yazıları bulunmaktadır. Buraya tıklayarak daha fazla cilt bakımı önerilerine ulaşabilir, ayrıca soru ve cevap platformunda aklınıza takılan sorularınızı sorabilirsiniz.

Hoşçakalın…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.