Çocuklar İçin Doğal Oyun Hamuru Tarifi

1
636

Evde çocuklarınıza kolayca oyun hamuru hazırlayabilirsiniz. Üstelik gıda boyası ya da başka bir yapay renklendirici kullanmadan. İşte size oyun hamuru tarifi ve doğal renklendiricilerin yapımı…

Doğal Renklendiriciler

Ahududu ve çilek :

Bir kaba, bir bardak su ile bir avuç dolusu ahududu veya çileği koyun. Sonra ocakta yavaş yavaş kaynasın (sıvı yarı yarıya azalana kadar). Soğuduktan sonra süzün.

Gül yaprakları :

Yaklaşık altı adet kırmızı gülün yapraklarını bir bardak su ile beraber bir kaba koyun. Sonra ocakta yavaş yavaş kaynasın (sıvı yarı yarıya azalana kadar). Soğuduktan sonra süzün.

Pancar kökü :

Orta boy bir pancarı doğrayıp bir bardak su ile beraber bir kaba koyun. Sonra ocakta yavaş yavaş kaynasın. Soğuduktan sonra süzün.

Yaban mersini :

Bir avuç dolusu yaban mersinini bir bardak su ile beraber bir kaba koyun. Sonra ocakta yavaş yavaş kaynasın (sıvı yarı yarıya azalana kadar). Soğuduktan sonra süzün.

Zerdeçal :

Yaklaşık iki çay kaşığı zerdeçalı bir bardak su ile beraber bir kaba koyun. Sonra ocakta yavaş yavaş kaynasın (sıvı yarı yarıya azalana kadar). Soğuduktan sonra süzün.

Meşe ağacı kabuğu :

Bir avuç dolusu meşe ağacı kabuğunu bir bardak su ile beraber bir kaba koyun. Sonra ocakta yavaş yavaş kaynasın (sıvı yarı yarıya azalana kadar). Soğuduktan sonra süzün.

Oyun Hamuru Tarifi

Malzemeler :

  • ½ bardak un,
  • ½ bardak renklendirici su,
  • ¼ bardak tuz,
  • ½ yemek kaşığı krem tartar,
  • ½ yemek kaşığı sıvı yağ.

Hazırlanışı :

Tüm malzemeleri bir tencerenin içerisine alın.

Karışımı kısık ateşte top şeklini alana kadar karıştırmaya devam edin. Ateşten aldıktan sonra biraz ılımaya bırakın. Daha sonra un serptiğiniz tezgah üzerinde yoğurun.

Oyun hamuru artık çocuklarınızın hayal gücü ile şekillenmeye hazır :)

Not : Bu yenilebilir bir tarif değildir, çocukların hamuru ağızlarına götürmemesine dikkat edin.

Kaynak

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here