Çocuklara Sebze Yedirmenin Yolları

0
206

Çocuğunuza sebze yemeklerini sevdirmenin yollarını mı arıyorsunuz ? O zaman şu fikirlere bir göz atın :

1. Karnı açken sebze verin. Çocuğunuza karnı açken sebze verirseniz aç olduğu için yiyecektir. Yemekten önce ona renkli sebzelerden oluşan sağlıklı aperatifler sunabilirsiniz.

2. Önce tadına baksınlar. Çocuğunuza tabağındaki yemeğe itiraz etmeden önce tadına bakma alışkanlığını kazandırın. Böylece tadına bakınca fikri değişebilir.

3. Yiyeceklere çekici isimler verin. Pazarlamacılar bunu yapıyor, siz neden denemiyorsunuz ? Mesela brüksel lahanasına “süper güç topları” diyebilirsiniz :) 

4. Çocuklarınızla alışveriş yapın. Onların sebze ve meyve seçmesine izin verin. Seçerken renk ve kokuları onları cezbedebilir.

5. Çocuklarınızla yemek pişirin. Onlarla beraber sebze yemeği pişirirseniz kendi yaptıkları yemeği yemek için daha istekli olabilirler.

6. Sebzeleri gizleyin. Sebzeleri püre haline getirip yemeklerin içerisinde gizlice sunabilirsiniz.

7. Mutfak aletlerini kullansınlar. Onlara blender, meyve sıkacağı gibi mutfak aletlerini kullanma izni verin, böylece sebze ve meyvelerle eğlenerek bir şeyler hazırlayabilirler. Siz de onları yalnız bırakmayın.

8. Tatlı teklif edin. Evet pek önerilen bir yöntem değil ama onlara yemeği bitirme karşılığı olarak tatlı teklif edebilirsiniz :)

9. Sebze – meyve yetiştirsinler. Eğer imkanınız varsa onlarla beraber sebze ve meyve yetiştirin. Kendi yetiştirdikleri sebze, meyveleri toplayıp yemek için sabırsızlanacaklardır.

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here