Dengeli Diyet İçin Proteinli Gıdalar

0
228

Yüksek proteinli gıdalar dengeli bir diyet için önemlidir. Protein, kas yapımına yardım eder. İşte diyetinize ekleyebileceğiniz proteinli gıdalardan bazıları :

1. Mercimek : Mercimek yağ oranı düşük, yüksek lifli gıdadır. Bir su bardağı pişmiş mercimekte, 18 gram protein, 1 gramdan daha az yağ ve sadece 230 kalori içerir. Mercimek ayrıca önemli bir B vitamini kaynağıdır. Sinir sistemi ve sindirim sistemini sağlıklı tutmak için gereklidir.

2. Yumurta : Yüksek protein kaynağıdır. Bir adet büyük yumurtada 6 gram protein bulunur. Ayrıca vitamin ve minarel bakımından da zengindir. 

3. Somon : Tüm balıklarda protein bulunmasına rağmen somon balığı içerdiği zengin omega 3 yağ asitleri bakımından daha özel bir besindir. 100 gram başına 20 gram protein içerir. Beyin için en sağlıklı gıdadır.

4. Derisiz, beyaz etli kümes hayvanları : Tavuk en bilinenidir ve en sağlıklı bölgesi göğsüdür. Satın alırken yağ miktarını azaltmak için derisiz olarak alın. 100 gram tavukta 31 gram protein vardır. Ayrıca niyasin, selenyum, B6 vitamini gibi vitamin ve mineraller içerir.

5. Çekirdekler : Çekirdekler protein yönünden zengindir. Çeyrek bardak ay çekirdeğinde 6 gram, kabak çekirdeğinde 19 gram ve keten tohumunda 8 gram protein bulunur. Kahvaltılık tahıl gevreğinize ya da salatanıza ekleyebilirsiniz.

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here