Dış Gebelik

0
290

pregnant.jpg

Döllenmiş yumurtanın, rahim içi dışında bir yere yerleşmesi ile oluşan gebeliğe dış gebelik denir. Bu yerleşim en çok fallop tüplerine olur.

Normal olarak, döllenen yumurtanın, tüplerden rahim içine kadar ilerlemesi ve oraya yerleşmesi gerekir. Fakat, herhangi bir sebepten dolayı, yumurta bu yolculuğunu tamamlayamaz. Rahim dışına yerleşir.

Anne sağlığını tehdit eden bu durum, fark edilip tedavi edilemezse, gebeliğin ilerlemesi sonucu tüpler gerilir ve yırtılır. İç kanama meydana gelir ve anne ölümü ile sonuçlanabilir.

Dış gebeliğin görülme oranı çok düşüktür. Ama bazı etkenler, dış gebelik riski taşıyıp taşımadığınız hakkında bir fikir verebilir.

  • Önceden dış gebelik geçirdiyseniz,
  • 35-45 yaş arasındaysanız,
  • Karın içi veya genital organ operasyonu ya da enfeksiyonu geçirdiyseniz,
  • Spiral kullandığınız veya tüplerinizi bağlattığınız halde hamile kaldıysanız,

sağlığınız açısından gebeliğinizi kontrol ettirmelisiniz.

Peki neden oluşur bu dış gebelik ?

  • Tüplerin geçirilen enfeksiyon sonucu tamamen veya kısmen tıkanması, yumurtanın tüplerden rahim içine kadar ilerlemesini engeller.
  • Geçirilmiş operasyon ya da enfeksiyon sonucu oluşan nedbe dokusu, döllenmiş yumurtanın hareketini kısıtlar.
  • Tüp yapısındaki doğumsal şekil bozuklukları yumurtanın rahim içine geçişini önler.

Gebelik, ilk zamanlarda normal bir gebelikte olan belirtileri verir. Mide bulantısı, adet gecikmesi gibi. Bunların yanısıra yapılan gebelik testi de pozitif sonuç verir. Dış gebelik ilerledikçe, karın alt kısmında şiddetli ağrı, baygınlık hissi, omuz ağrısı ve anormal kanamalar gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu da, annenin hayatının tehlikeye girdiğinin habercisidir.

Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. Eğer adet gecikmeniz varsa, hamilelikten şüpheleniyorsanız, vakit kaybetmeden doktora gidin.

Teşhis nasıl yapılır ?

Gebelik testiniz pozitif olmasına rağmen, ultrasonda gebelik gözükmemesi ile teşhis konabilir. Vajinal yolla yapılacak olan ultrasonda, rahim dışına yerleşmiş bir gebelik saptanırsa, dış gebeliğin teşhisi daha net olur.

İç kanama başlamışsa, karın boşluğunda kan gözlenebilir. Ya da kanama yoksa, kan testindeki bhCG değerleri takip edilerek de teşhis konabilir.

Dikkatli olunması gereken bir nokta ise, düşük bir ihtimal olmasına rağmen aynı anda normal gebelik ve dış gebelik olabileceğidir.

Not : Bu yazıyı sizlerle bilgilendirme amacıyla paylaştım, lütfen kendi kendinize tanı koymayın.

Sağlıklı günler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here