Diyete Başlamadan Önce Yapılacaklar

0
419

Diyete başlamak istiyorsanız önünüzde uzun ve zorlu bir yolculuk olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle öncelikle hazırlık yapmalısınız. İşte diyete başlamadan önce yapmanız gerekenler :

1. Nedenlerinizi Gözden Geçirin : Bir kağıda nedenlerinizi sıralayın ve inceleyin. Eğer diyete başlama nedeniniz kendiniz için değilse ya da kendinizi zorluyorsanız, kendinizi hazır hissetmediğiniz için sonuç almanız çok zordur.

2. Doktorunuza Danışın : Eğer obezite hastasıysanız ya da başka sağlık sorunlarınız varsa diyete başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

3. Sevdiklerinizin Desteğini Alın : Diyet yaptığınız dönemde sizi teşvik edecek ve destekleyecek kişilere ihtiyacınız olacaktır. Ailenize, arkadaşlarınıza onların desteğine ihtiyacınız olduğunu anlatın. Sizi gerçekten seviyorlarsa size yardımcı olacaklardır.

4. İhtiyaçlarınızı Belirleyin : Diyet ve egzersize başlamadan önce, bu dönemde ihtiyaç duyabileceğiniz ekipmanların listesini yapın. Örneğin, sağlıklı yemekler hazırlayabilmek için mutfak gereçleri, egzersiz yapabilmek için spor ayakkabı ve rahat kıyafetler gibi.

5. Kendinize Uygun Bir Diyet Planı Seçin : Tüm bu hazırlıklardan sonra sıra kendinize en uygun diyet planını seçmeye geldi. İster iyi bir araştırma yaparak, isterseniz de doktorunuzdan yardım alarak bunu yapabilirsiniz.

6. Kendinize Uygun Egzersizleri Seçin : Sağlıklı ve etkili bir diyet ancak egzersiz ile birleştirildiği zaman mümkündür. Kendinize en uygun egzersizleri belirlemek için internette araştırma yapabilir, arkadaşlarınızdan tavsiye alabilir ya da profesyonel bir spor eğitmeni tutabilirsiniz.

7. Hedeflerinizi Belirleyin : Kendinize gerçekçi hedefler belirleyin. Kısa sürede çok fazla kilo veremezsiniz. Kendinize gerçeklikten uzak, ulaşılması zor hedefler belirlerseniz bu size başarısızlıktan başka bir şey getirmez. Hedef belirlemekte zorluk çekiyorsanız doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz bu maddeleri not alın ve tamamladıkça üzerini çizin.

fotoğraf : fitsugar.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here