Diyetteyken Yaptığınız Metabolizmanızı Yavaşlatan Hatalar

0
208

1. Yeteri kadar beslenmiyorsunuz : Kalori azaltmalısınız ama bunu abartmamalısınız. Eğer ihtiyacınız olandan daha az yerseniz (çoğu kadın için 1200 kalori) metabolizmanız yavaşlar. Kas dokunuzu yakmaya başlarsınız.

2. Kafeinden uzak duruyorsunuz : Kafein bir merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır. Günde 98 -174 kalori arasında kahve aldığınızda metabolizmanızı %5 -%8 hızlandırır. Bir fincan demlenmiş çay metabolizmayı % 12 oranında artırabilir.

3. Yeterince lifli gıda almıyorsunuz : Kepekli ekmek, makarna ve daha fazla meyve ve sebze yiyerek lif alımını artırın. Lifli gıdalar yağ yakımını %30 hızlandırır.

4. Protein açısından zayıf besleniyorsunuz : Her öğünde protein aldığınızdan emin olun. Vücudunuzun kaslarınızı koruması için buna ihtiyacı vardır. Öğünlerinize 2 yemek kaşığı fındık veya 220 gram az yağlı yoğurt  ekleyin.

5. Demiri eksik ediyorsunuz : Demir yönünden zengin besinler, kaslarınıza yağ yakmak için gereken oksijeni taşınması için gereklidir. Kabuklu deniz ürünleri, yağsız et, fasulye, güçlendirilmiş tahıllarve ıspanak mükemmel kaynaklardır.

6. Kalsiyuma ihtiyacınız var : Kalsiyum eksikliği metabolizmayı yavaşlatır. Yağsız süt, az yağlı yoğurt vb. yağ emilimini azaltır.

Daha fazlası burada.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here