Diyetinizden Beyaz Şekeri Çıkarmanın Yolları

0
351

Evet, beyaz şekeri diyetinizden çıkarmak düşündüğünüz kadar zor. İçecek, yiyecek ve hamur işlerinin çoğunda beyaz şeker kullanılıyor. Beyaz şekerin en popüler formu olan taneli şeker, şeker kamışından harmanlandıktan sonra kaynatılıp kristalleşene kadar kurutulup soframıza gelen bir şeker ve sağlığımız için oldukça kötü; obezite, kalp rahatsızlıkları, yaşam süresinin kısalması, kanser ve iştahınızı açmak saymakla bitmez sanırım :) Size diyetinizden beyaz şekeri çıkarmak için birkaç öneride bulunmak isterim;

1. Doğal Tatlandırıcılar Kullanın

Beyaz şekeri kesmenin en popüler yollarından biri yiyecek ve içeceklerinizde alternatif tatlandırıcılar kullanmaktır. Normalde beyaz şeker kullandığınız yerlerde doğal tatlandırıcılar kullanmak düşündüğünüzden daha kolay. Bal, agave şurubu, hindistan cevizi şekeri gibi alternatifler mevcut. Aman diyeyim yapay tatlandırıcılara bulaşmayın. Bu tür tatlandırıcıların içinde bol miktarda kanserojen madde bulunuyor. Bu saydığımız alternatifleri hamur işlerinde kullanmak pek mümkün olmuyor ama onlar içinde alternatifler var.

2.Beyaz Yerine Tam Tahıllı Yiyin

Makarna, beyaz ekmek, poğaça gibi rafine edilmiş hamur işleri sadece ağırtılmış ve besinden yoksun değil, aynı zamanda vücudunuzda şekere dönüşürler. Beyaz undan yapılmış ürünler yerine tam tahıllı ürünler tercih edin. Tahıllı ekmekler ya da makarna gibi bir çok seçim şansınız var. Başlarda beyaz ekmeği biraz özleseniz de çabuk alışıyorsunuz.

3. Meyveler En İyi Dostunuz

Sizde benim gibi “şekerrrr” diye yalvaranlardan mısınız ? Şeker bağımlılığı nedir ben bilirim :( Eğer şekere düşkünlüğünüz varsa bunu meyvelerle giderin, beyaz şekerden kat kat daha iyi ayrıca meyvelerden vitamin de alıyorsunuz bu da bonusu :)

4. Görsel Aldatmaya Kanmayın!

Her ne kadar işlenmiş yiyecekler görsel olarak ve tembel bünyelere kolaylık olarak iyi görünse de içi şekerle dolu. Bundan kurtulmanın en iyi yolu onları satın almamak. Markete girmeden önce sebze meyve alışverişi yapın, böylece işlenmiş yiyecek yerine evinizi sağlıklı ve besleyici gıdalarla doldurmuş olursunuz. Zamanla sağlıklı beslenmeye o kadar alışacaksınız ki eskiden neden kendime bu kadar kötü davranıyormuşum diyeceksiniz.

5. Kendi Salata Sosunuzu Hazırlayın

Sağlıklı ve besin dolu salata yediğinizi sanırken güzelim salatayı dışarıdan aldığınız salata sosu ile şekere boğarak berbat ettiğinizi biliyor musunuz ? Evde zeytin yağı ile kendi salata sosunuzu yapabilir sağlıklı salatanızın keyfini çıkarabilirsiniz.

6. Kendi Müslinizi Yapın

Piyasada bir çok müsli ve mısır gevreği bolca şeker içeriyor. Gidip bir kaçının paketini okursanız siz de göreceksiniz. Ne hayal kırıklığı ama değil mi? Biraz zor ama evde kendiniz için bu tür atıştırmalıklar yapabilirsiniz.

7. Etiketleri Okuyun

Satın almadan önce sağıklı olduğunu düşündükleriniz dahil yiyeceklerin etiketlerini okuyun. Yoğurtlar, protein barlar, meyve suları içinde de ne kadar şeker olduğuna inanamayacaksınız!

Biliyorum bu tür yiyecekleri tamamen hayatınızdan çıkarmak pek de mümkün değil. Kendinize ödül günleri yapın. Tabi hak ederek :) Biraz sporun kimseye zararı dokunmaz ;)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.