Doğurganlığı Korumanın Yolları

1
202

www.huonvalley.tas.gov.au

Hangi kadın istemez ki anne olmayı :) Fakat anne olabilmek için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. İşte doğurganlığınızı korumanın yollarından birkaçı :

Sağlıklı Beslenin

Atardamarlarınız için faydalı olan besinler, yumurtalarınız için de faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre, doymamış yağlarla ( zeytin yağı, avokado vb. ) beslenen kadınların, doymuş yağ kullanan kadınlara oranla yumurtlama bozukluklarına bağlı olarak oluşan kısırlığa yakalanma riskleri daha düşük.

Stresten Uzak Durun !

Stres, yumurtalıkların yumurtlama döngüsünü her ay yerine getirmeleri için beynin onları uyarmasına engel olur. Bu yüzden, stres doğurganlığın büyük düşmanlarından biridir. Onunla baş etmek için kendinize uğraşlar bulmalı, çözümler denemelisiniz.

Stresi yenebilmeniz için yardımcı olabilecek yazılarımıza göz atmanızı öneririm :
Stresten Kurtulmanın Yolları
Strese Meydan Okuyan Besinler
Stresi Yenin!

Düzenli Test Yaptırın

Yumurtalık tüplerinizin tıkanması kısırlığa yol açabilir. Bu yüzden, düzenli olarak kontrole gidin.

Havanızı Temizleyin

Sigara dumanı, kan damarlarını daraltır. Bu kan damarları arasında yumurtalıkları besleyen damarlar da bulunuyor. Bu da, anne olabilme ihtimalinizi baltalar. Sigara içiyorsanız, içmeyen kadınlara oranla yaşınız ilerledikçe kısırlık riskiniz artar.

Kontrol Hapları

Araştırmalara göre kontrol hapları, kısırlık, yumurtalık kisti ve yumurtalık kanseri vb. riskini azaltıyor.  Ayrıca eklenmesi gereken bir nokta ise, hamile kalmak isteyen kadınların çoğunluğunun kontrol hapı kullanımını bıraktıktan sonraki ilk yumurtlama döneminde hamile kalabilmesi.

kaynak

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here