Egzersiz Yapmak İçin 5 Neden

0
120

5d7ab98251cfbfd7_exercise.jpg

Çoğumuz üşengeçlik edip ya da çeşitli bahaneler öne sürerek egzersiz yapmayı ihmal ediyoruz. Oysa ki, günde sadece 20 dakikalık bir yürüyüş bile size çok şey kazandıracaktır. Her gün spor alışkanlığını edindiğiniz takdirde ise devamı kendiliğinden gelecektir. İnanın, bu düşüncelerimi kendi deneyimlerime dayanarak size rahatça söyleyebiliyorum. Burada egzersiz yapmanın sağladığı yararların çok az bir kısmı ele alınmış. Fakat bu kadarı bile sporu ihmal edenleri ikna edebilmek için yeterli bence :)

Buyrun :

  1. Egzersiz yapmak, halsizliği önler. Endorfin hormonunu serbest bırakarak, vücut direncini ve kuvvetinizi artırır. Kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonu düzeyini artırarak depresyonu önler.
  2. Egzersiz yapmak, beyniniz için faydalıdır. Çünkü, yeni beyin hücrelerinin oluşumunu sağlar. Yine artan serotonin hormonu sayesinde daha net ve sağlıklı düşünmenize yardımcı olur.
  3. Hareket stresi yatıştırır. Egzersiz yapmak, kas gerginliğini azaltarak stresi önlemeye yardımcı olur.
  4. Aktif olmak, sosyal yaşamınızı geliştirir, ilişkinizin değerini artırır. Partnerinizle beraber yapacağınız spor aktiviteleri daha keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, spor aktiviteleri sırasında yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Onlar ile egzersiz hakkında bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.
  5. Egzersizden sonra kendinizi daha iyi hissedeceğinizi bilmelisiniz. Günde sadece 30 dakikanızı ayırmanız yetecektir. Eğer egzersiz yapmaya yeni başlayacaksanız günde 10 dakika ile başlamayı deneyebilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim :)

Yararlanılan kaynak 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız :

Kalça egzersizleri

Fitness dostu besinler

Mekik çekerken bunlara dikkat edin


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here