Egzersizler Neden İşe Yaramıyor ?

0
189

Egzersiz yaptığınız halde istediğiniz sonucu alamıyorsanız,  bunun nedeni aşağıdakilerden biri olabilir.

1. Diyet yapmıyorsunuz : Tek başına egzersiz kilo vermeniz için yeterli değildir. Beslenmenize dikkat etmeli, düşük kalorili ve sağlıklı gıdaları tercih etmelisiniz. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı var. Eğer düşük kalorili diye bu gıdaları çok fazla tüketirseniz kilo alabilirsiniz. Ya da tam tersi az tüketirseniz gerekli olan enerjiyi alamazsınız. 

2. Yeterince egzersiz yapmıyorsunuz : Eğer yeterince egzersiz yapmıyorsanız sonuç alamazsınız. Egzersizlerin sıklığını, yoğunluğunu ve süresini artırmalısınız.

3. Fazla egzersiz yapıyorsunuz : Tam tersine yaptığınız egzersizleri abartmak da olumsuz sonuç almanıza neden olabilir. Bu durum kaslarınızın gelişimi yerine yıkımı ile sonuçlanabilir. Ayrıca baş ağrısı, mide bulantısı, yorgunluk gibi şikayetlerle de karşılaşabilirsiniz. Vücudunuzu çok fazla yormamalı, ona dinlenmesi için zaman vermelisiniz. Haftada 1-2 gün dinlenmelisiniz. Bu dinlenme süresini sağlıklı beslenerek, geceleri iyi bir uyku çekerek geçirmeye dikkat edin.

4. Bütün gün oturuyorsunuz : “Ben nasılsa sporumu yapıyorum” diyerek günün geriye kalan kısmını hareketsiz geçirmek hiç mantıklı bir hareket değildir. Gün içerisinde küçük değişiklikler yaparak kendinize daha fazla hareket imkanı sunun. Mesela en basitinden, asansör yerine merdiven kullanmak gibi.

5. Sadece kardiyo egzersizleri yapıyorsunuz : Kardiyo egzersizlerinin kalori yakmak için önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Fakat tek başına yeterli değildir. İyi bir egzersiz programında kuvvet ve esneklik kazandıran egzersizler de yer almalıdır. Sadece kalori yakarak vücudunuzda istediğiniz değişikliğe kavuşamazsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here