Ekstra Kalori Kazandıran Davranışlar !

1
356

Bir şeylerle meşgulken yemek yemek size ekstra kalori aldırabilir, dikkat edin. Yemek yiyeceğiniz alanlar da beslenmenizi kötü yönde etkileyebilir. Özellikle şu önerilere kulak verin :

Araba kullanırken :

Araba kullanırken atıştırmak hiç yerinde bir davranış değildir. Hızlı yemek daha fazla kalori almanıza neden olabilir. Araba kullanırken yolla ve direksiyonla meşgul olduğunuz için ne kadar yediğinize dikkat edemezsiniz. Eğer arabada yemek yemeniz gerekiyorsa evde hazırladığınız sağlıklı yiyecekleri paketleyip yanınıza alabilirsiniz, böylece ne kadar kalori alacağınızı anlayabilirsiniz.

Mutfakta dolaşırken :

Mutfakta atıştıracak bir şeyler ararken ve burada dolaşırken ihtiyacınızdan daha fazla atıştırabilir, ekstra kalori alabilirsiniz. En iyisi atıştırmayı ayakta yapmak yerine, kendinize tabak hazırlamak ve oturarak yemektir.

Televizyon izlerken :

Televizyondaki reklamları acımasızdır. Pizzalar, hamburgerler, cipsler, tatlılar… Gece atıştırması için size çok çekici gelebilir. Atıştırmak kötü değildir ama sadece ne kadar atıştırdığınıza dikkat edin. Yiyeceklerinizi ölçün ve ona göre atıştırın. Yani koca bir paketi yanınıza almak yerine mutfakta bir tabağa biraz koyun ve öyle atıştırın.

Masa başında çalışırken :

Eğer çalışmanız gerekiyorsa ve öğle yemeğinizi ofise söylediyseniz bu davranış da size ekstradan kalori kazandırabilir. Çünkü meşgulken hızlı yersiniz ve beyniniz hızlı yediğiniz zaman doyma hissini daha geç algılar. Eğer yapabilirseniz yemek için çalışma masanızdan uzakta 15 dakikanızı ayırın.

Kaynak

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.