Ev Dekorasyonunda Desenler Nasıl Karıştırılır?

0
540

Ev Dekorasyonunda Desenler Nasıl Karıştırılır?

Evinizde farklı desenleri bir arada kullanmaktan korkmayın. Ev dekorasyonu dergilerinde görüp iç geçirdiğiniz dekorasyonları uygulamak için sadece nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilin yeter. İşte ev dekorasyonunda farklı desenleri karıştırmanın püf noktaları;

  • Ev dekorasyonunda kullanılan desenler arasında bir bütünlük sağlamanın en basit yolu beyaz ve bir diğer renge sadık kalmaktır.  Mesela mavi ve beyaz. Desenleriniz farklı olsa da her iki (yada daha fazla) desende de bulunan beyaz renk bu desenlerin gözünüze uyumlu görünmesini sağlayacaktır. Aşağıdaki gibi;

desenlerle-ev-dekorasyonu

  • Eğer ben evimde tek renk desen kullanmak istemiyorum derseniz kullanacağınız desenlerin aynı renk paletine sahip olmasına dikkat edin. Ya da desenlerinizde aynı rengin çeşitli tonlarını bir arada kullanabilirsiniz.
  • Ev dekorasyonunda daha cesur davranmak isteyenler kullanacağı desenlerde tamamlayıcı renkleri tercih edebilir. Birbirini tamamlayan renkleri aşağıdaki renk çemberinden görebilirsiniz. Hangi renk hangi rengi tamamlıyor, seçtiğiniz rengin hemen karşısına  bakmanız yeterli.

Ev Dekorasyonunda Desenler Nasıl Karıştırılır?

  • Farklı desenlerle evinizi dekore ederken şık bir sonuç yakalamak için izleyeceğiniz yollardan biri de büyük desenlerle küçük desenleri eşleştirmektir. Örneğin üzerinde büyük çiçek desenleri bulunan perde ve ince çizgilere sahip bir masa örtüsü. 
  • Kendinize bir tema belirleyin ve bu tema ile ilgili desenleri bir araya getirin. Örnek vermek gerekirse mesela yaz mevsimi için deniz temasını seçtiniz. Koltuğunuzun üzerine sıralayacağınız kırlentlerde deniz yıldızı, deniz kabukları, yengeç gibi desenler kullanabilir, duvarınıza asacağınız deniz kabuğu koleksiyonlarınızın yer aldığı tablolarla bu görünümü tamamlayabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Desenler Nasıl Karıştırılır?

görsel: bhg.com, redbookmag.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here