Evde Yapabileceğiniz Göğüs Kanseri Muayeneleri

1
310

pink_ribbon.png

Göğüs kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türü. Bu nedenle dikkatli olmalıyız. Üstelik evde kendi kendinizi muayene şansınız varken, ayda sadece bir kere ve 5 dakika göğüslerinizle ilgilenin. Erken tanı için oldukça önemli bir adım atmış olacaksınız. Bu muayeneleri her ay tekrarlayın. Ayrıca 20 yaşından itibaren, 3 yılda bir klinik muayenesine gitmeniz tavsiye ediliyor. İşte kendi kendinize muayene yöntemleri :

gogus_kanseri1.gif

Banyoda :

Parmaklarınızı hafifçe her iki göğsünüzün üzerinde hareket ettirin. Sağ göğsünüz için sol elinizi, sol göğsünüz için ise sağ elinizi kullanın. Herhangi bir şişlik, kitle veya kalınlaşmış bölge olup olmadığını kontrol edin. Göğüslerinizde herhangi bir değişiklik olup olmadığını dikkatlice gözlemleyin.

gogus_kanseri2.gif

Ayna Karşısında :

Göğüslerinizi, kollarınızla beraber kontrol edin. Daha sonra kollarınızı havaya kaldırın.

Göğüslerinizin şeklinde değişiklik olup olmadığına bakın; deri üzerinde şişlik, çukur ya da meme uçlarında herhangi bir değişiklik gibi. Daha sonra, ellerinizi kalçanıza koyun, göğüs kaslarınızı esnetmek için sıkıca bastırın.

gogus_kanseri3.gif

Uzanarak :

Sağ omzunuzun altına bir yastık yerleştirin, sağ kolunuzu başınızın yanına koyun. Sol elinizin parmakları ile sağ göğsünüzün üzerine küçük dairesel hareketlerle hafifçe bastırın, dikey olarak hareket ettirin.

Sağlıklı Günler :)

kaynak

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here