Gece Atıştırmasını Engellemenin 5 Yolu

0
373

Sağlıksız, bol abur cuburlu gece atıştırmalarının ve doğal olarak kilo artışının önüne geçebilmek için bu minik önerilere göz atmanızda fayda var;

Dişlerinizi Fırçalayın

Evet, dişlerinizi fırçalamak gece atıştırmasını önlemek için en etkili yollardan biridir. Dişlerinizi fırçaladığınızda beyniniz artık yemek yemeyeceğinizi anlar. Ayrıca kim dişlerini fırçaladıktan sonra atıştırmayı sever ki? :)

Abur Cubur Yiyecekleri Uzaklaştırın

Bir diğer etkili yol ise sağlıksız, abur cubur yiyecekleri kolayca ulaşamayacağınız yerlere saklamaktır. Çünkü ne kadar elinizin altında olursa bu sizde o kadar fazla atıştırma isteği uyandırır. Onların yerine sağlıklı atıştırmalıklara yönelebilirsiniz.

Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Yatmadan önce yaptıklarınızı bir gözden geçirin. Mesela televizyon izlemek sizde atıştırma isteği uyandırıyor olabilir. Televizyonda gördüğünüz cips, gofret reklamlarından etkilenebilirsiniz :) Fakat yatmadan önce ılık bir bardak süt ile kitap okuma alışkanlığı edinirseniz atıştırma isteğiniz azalacaktır.

Kendinizi Motive Edin

Eğer kilo vermeye yada formunuzu korumaya çalışıyorsanız buzdolabını her ziyaret ettiğinizde size bu çabanızı hatırlatacak ve sizi abur cuburdan uzaklaştıracak bir şeyler yapmalısınız. Mesela buzdolabınızın üzerine sizi motive edecek olan sözler, fotoğraflar yerleştirebilirsiniz. Bu fotoğraf hayalini kurduğunuz forma sahip bir kadının fotoğrafı da olabilir, sizin kilolu fotoğrafınız da. Her ikisi de sizi sağlıksız yiyeceklerden uzak tutabilir :)

Önceden Hazırlayın

Eğer ne yiyeceğinizi önceden hazırlarsanız, sağlıksız atıştırmaların önüne geçebilirsiniz. Mesela canınız atıştırmak istediğinde mutfağa dalıp bir paket cips almak yerine, önceden hazırlamış olduğunuz meyve tabağı ile kilo almaya dur diyebilirsiniz :) Acıktığınızı hissetmeden önce, en iyisi akşam yemeğinden sonra gece atıştırması için planınızı yapın, hazırda tutun. Faydasını göreceksiniz.

Sizin de başarılı bulduğunuz böyle yöntemleriniz var mı? Bizimle paylaşın, biz de öğrenelim :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here