Giysi Alışverişinizden Nasıl Tasarruf Edersiniz?

0
333


Tamda yazlık alışveriş yapmaya başlanacak dönemde kendinizi kaptırıp ayırdığınız paranın hepsini bir kaç parçaya harcamak yerine tasarruf yaparak daha fazla parçaya sahip olabilirsiniz

Dükkandan alışveriş yapın, internetten değil

Online alışverişi tamamen ortadan kaldırın demiyorum ama. Sezon sonu dışında genelde markaların kendi dükkanlarında giysiler daha ucuz oluyor. Ama şöyle yapabilirsiniz; Diyelimki internette çok beğendiğiniz bir elbise var fiyatı uygun geldi. Bu elbise büyük ihtimal kendi dükkanlarında da vardır gidip hem üstünüzde deneyip hemde fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Böylece internetten alıp üstünüze uymadı diye değişimi ile uğraşmadığınız elbiseler listesine bir tane daha katılmamış olur :)

Kuponları ve indirimleri kaçırmayın

Kendinizi alışveriş merkezine atmadan önce orada bulunan markaların indirimlerini kontrol edin. Bunun için en etkili yollardan biri fazladan bir mail hesabı ve Twitter hesabı açmanız ve sevdiğiniz markaları bu hesaba eklemeniz ve mail bildirimlerine üye olmanız. Alışveriş merkezine çıkmadan mailinizi ve Twitter hesabınızı 10 dakika kontrol etmeniz işinize yarayabilir.

Takvime dikkat edin

“Black Friday” elektronik alışverişleri için çok iyi bir şans olabilir ama Türkiye’de giyim sektöründe pek de umursanmıyor. Fakat yurtdışından alışveriş yapma imkanınız varsa değerlendirebilirsiniz. Çoğu site Türkiye’ye yollamasada Amerikadaniste.com kullanarak alışveriş yapabilirsiniz. Bunun haricinde perakende sektörü iki ana sezon değişimi geçiriyor. Birisi şubat başlarında diğeri ise Temmuz başlarında. Bu dönemlerdeki indirimler aklınızı başınızdan alabilecek düzeyde oluyor. Depolarını boşaltmak için 100 liraya sattıkları giysileri 30-40 liraya alabiliyorsunuz.

Perakende döngüsünü tahmin edin

Yukarıda bahsettiğim iki sezon geçişi haricinde mağazalar üretici değiştirebiliyor ya da ufak yeni koleksiyonlar çıkarabiliyorlar. Bunlar olduğunda eski kalan ürünleri resmen yığın halinde gel abla al 10 lira modunda satıyorlar. Eğer yığın halinde shirtler görürseniz bilin ki indirim sizi bekliyor(gerçi kocaman tabelada asıyorlar ama :) ). Bu dönemde yeni gelen ürünlerde ufak bir indirimle satılmaya başlanır genelde. Büyük bir indirim gelmesini beklemek istemiyor veya ürünün bitmesi riskini almak istemiyorsanız bu dönemde alabilirsiniz. Bu dönemleri kestirebilmek için mağaza çalışanlarına “Yeni koleksiyonlar ne zaman gelecek?” şeklinde sorular yöneltebilirsiniz :)

Gelecek indirimleri tahmin edin

Eğer bir ürün çok az kaldıysa indirim kupoaları tek şansınız olabilir. Ama eğer ilk ziyaretinizde sevdiğiniz üründen çok varsa 1-2 hafta sonra gittiğinizde üzerine %40 – %50 indirim etiketi bulabilirsiniz

Rafların dışına bakın

Sırf bütçe yapmak için sadece sezon sonu bölümüne bakmayın her yeri didik didik edin, bazen indirim beklemediğiniz bir yerde karşınıza çıkabilir.

Birden fazla dükkanı kontrol edin

Düşünün çok beğendiğiniz bir üründe süper ötesi bir indirim gördünüz ama sizin bedeniniz yok! Kesinlikle başınıza gelmiştir. Ama pes etmek size yakışmaz aynı markanın yakınlarda bir mağazası olmalı oraya gidip kontrol edin. Bazı mağazalar diğer şubelerinin stoklarını kontrol edebiliyorlar, bunu sorup o ürünün diğer şubelerinde olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ya da direk gidebilirsiniz :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here