Giysilerinizin Daha Uzun Süre Dayanmasını Sağlayın

1
289

Giysilerimiz, en temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Bizi dış etkenlerden korur, dışarıya çıkmak için yeterince iyi görünmemizi sağlar. Fonksiyonelliğinin yanında kendimizi ifade etmemizi de sağlar. Giysilerimizi o anki ruh halimizi dışarı vuracak şekilde ruhumuzun aynası olarak seçiyoruz. Kullanışlı olduğu kadar, önemli olan giysilerimizin uzun süre dayanmasını istemek hakkımız değil mi? O halde onların ömrünü uzatabilecek şu önerilere kulak verin;

1. Yıkamayı Limitleyin

Eğer giysinizi çok kısa süre giydiyseniz ve terlemediyseniz yıkamanıza gerçekten gerek var mı diye bir düşünün. Yıkamalarınızı azaltarak kumaştaki fiberlerin aşınmasını azaltır, renklerin solmasını engellersiniz. Ayrıca az yıkama, daha az enerji ve su demektir.

2. Giysilerinizi Ayırın

Giysilerinizi renklere göre ayırarak yıkarsanız, renklerini korumalarını sağlayabilirsiniz. Beyazları beyazlar, renklileri renkliler ile, siyahları da siyahlar ile yıkayın.

3. Soğuk Su Kullanın

Kumaşlardaki fiberler soğuk suda daha yavaş bozulurlar. Bu yüzden sıcak su yerine soğuk su kullanmak her zaman daha iyidir. Ayrıca yine daha az enerji harcamış olursunuz. Özellikle bazı kumaşlar sadece soğuk su ile yıkanırlar. Bunu etiketlerine bakarak anlayabilirsiniz.

4. Doğa Dostu Beyazlatma

Çamaşır suyu sadece insanlar için değil, dünya için de zehirlidir.  Ayrıca kumaşınızın liflerinin daha hızlı incelmesine ve bozulmasına neden olur. Çamaşır suyu yerine, çamaşır sodası ve sıcak su içinde bekleterek beyazlatmayı deneyebilirsiniz.

5. Yıkama Sırasında Oluşabilecek Zararlar

Yıkadığınız giysiler arasında fermuarlı veya düğmeli olanlar varsa, fermuarlarını kaparak ve ilikleyerek yıkayın. Böylece yıkanırken giysilerinize daha az zarar vereceklerdir.

6. Nazik Giysilerinize Nazik Davranın

İç çamaşırı, örgü çorap ve örgü çanta gibi makinada bozulabilecek giysilerinizi kesinlikle elinizde yıkayın. Çamaşır makinasında yıkamanız ömürlerini kısaltacaktır.

7. Hava ile Kurutun

Çamaşır kurutma makinasının ısısı giysilerinize zarar verecektir. Mümkün olduğunca havada kendilerinin kurumasını bekleyin.

8. Doğru Giysileri Asın

Asılması gereken giysilerinizi kesinlikle asın, katlamanız onlara zarar verecektir. Gereksiz şeyleri asmayarak askınızda yer de kazanmış olursunuz.

9. Doğru Saklayın

Giysilerinizin sezonu geçtiğinde saklamak için kullanılan, özel havası alınan plastik çantaları kullanın. Paketledikten sonra kuru ve serin yerlerde saklayın. Böylece solma, küf vb. problemler yaşamazsınız. Giysilerinizi aylarca bu şekilde saklayabilirsiniz.

10. Düzgün Kıyafeti Seçin

Giysilerinize hasar vermemek için işe en uygun giysiyi seçin. Eğer dışarı çıkıp dolaşacaksanız ona göre bir giysi seçin, ama bahçede çalışacaksanız eski yıpranmış giysilerinizi giyerek diğerlerini korumuş olursunuz.

11. Mümkün Olduğunca Tamir Edin

Giysileriniz tamamen bozulana kadar beklemeyin, en ufak söküğü gördüğünüzde tamir edin. Giysilerin yanında yedek düğmeler gelir. Eğer kopuk ya da gevşek bir düğme görürseniz hemen bir iğne kapıp tamir edin. Sökükleri büyümeden dikin. Bozuk fermuarları nasıl tamir edebileceğinizi öğrenin.

12. Zarar Verebilecek Şeylere Dikkat Edin

Giysilerinize zarar verebilecek şeylere dikkat edin. Kırık tırnak, masa köşeleri, kaba yüzeyler, parfüm deodorant gibi kimyasallar, aşırı terleme.

13. Bakım Talimatlarını Okuyun

Farklı kumaşlar farklı bakım gerektirir. Giysilerinizin etiketlerinde verilen talimatlara uymaya çalışın.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.