Göğüs Kanserini Engellemeye Yardımcı 5 Yol

0
149

ad50dae48a1883dd_breast-cancer.jpg

Göğüs kanserinin önlenip önlenemeyeceği konusu tartışılırken, bu yazı dikkatimi çekti.  Burada göğüs kanserini önlemek için 5 basit öneride bulunulmuş. Araştırmalar bu önerileri destekler nitelikte olsa da, farklı görüşler de mevcut. Görüşler ne olursa olsun, bu basit önerileri uygulamakta bir sakınca olmadığı, hatta yararınıza bile olduğu düşüncesindeyim.

Buyrun, şöyle bir göz atalım.

  1. Ceviz yiyin : Cevizin kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir rolü olduğu zaten bilinmekte. Yapılan yeni araştırmalar, cevizin göğüs kanserine karşı da koruyucu etkisinin bulunabileceğini gösteriyor. Buna göre, cevizde bulunan bitkisel sterollerin tümörlerin büyümesini yavaşlattığı görülmüş. Günde iki avuç dolusu ceviz yememiz öneriliyor.
  2. Hareket edin : Bir başka araştırma ise egzersiz yapmanın göğüs kanseri riskini azaltmaya yardımcı olduğu sonucunu gösteriyor. Spor yapmak için motivasyona ihtiyacınız olduğunda, bu da aklınızın bir köşesinde bulunsun.
  3. Alkolü azaltın : Bir kadehten fazla içmeyin. İki kadeh,  göğüs kanserine yakalanma riskinizi artırabilir.
  4. Yeterli uyuyun : Düzenli uyuyun. En az 8 saat uyumalısınız.
  5. Lifli gıdalar tüketin : Lif açısından zengin besinlerle beslenmek göğüs kanserine yakalanma riskinizi azaltır. Bir adet elmada 5 gram lif bulunmakta. Bu yüzden, günde bir adet elma yemelisiniz.

kaynak

Son olarak eklemeliyim ki, 20 yaşından itibaren düzenli olarak kendi göğüs muayenenizi yapmayı sakın ihmal etmeyin. Evde yapabileceğiniz göğüs muayene örneklerini bu yazımda bulabilirsiniz.

Sağlıklı günler :)

İlginizi çekebilecek benzer yazılarımız :

Göğüs muayenesi neden önemlidir

Sağlıklı ve güzel göğüsler için

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here