Göğüslerinize Zarar Veren Davranışlar

0
328

Güneş Kremi Kullanmamak

Göğüslerinize zarar veren bir davranış, güneş kremi kullanmamanızdır. Dışarı çıkarken eğer göğüslerinizi biraz da olsa açıkta bırakan bir kıyafet giyiyorsanız mutlaka güneş kremi sürün.

Göğüs Kontrolü Yapmamak

Meme kanseri genç kadınlarda oldukça nadir ama yine de oluyor. Erken teşhis çok önemli. Ayda bir kez göğüslerinizi kontrol etmelisiniz. Banyo bunun için en uygun yer. Elleriniz sabun kullandığınız için vücudunuzda daha iyi kayar. Eğer bir değişiklik fark ederseniz, hemen doktora gösterin.

Eski Sütyen Kullanmak

Bir sutyenin kullanma ve yıkama sıklığına bağlı olarak 1-2 yıl ömrü vardır. Çok yıkanan bir sütyen elastikiyetini kaybetmeye, boyun ve sırt ağrısı yapmaya başlar. Artık alışverişe çıkma vakti gelmiş demektir.

Göğüs Tüylerini Almak

Göğüs tüylerini tıraş etmek, onları koparmaktan daha az acı verir. Fakat tüyleri koparmak, göğüs sağlığınız için daha güvenlidir. Tıraş etmek göğüslerinizin enfekte olmasına neden olabilir.

Alkol ve Sigara

Günde iki ya da daha fazla alkollü içecek tüketmek göğüs kanserine neden olabilir. Bu risk sigara için de geçerli. Eğer sigara kullanıyorsanız meme kanseri riskinizi artırıyorsunuz. Ya kullanımınızı azaltın ya da tamamen bırakın.

Yo-yo Diyeti

Hızla kilo alıp vermek göğüslere zarar verir. Çünkü göğüslerinizin boyutu değişir. Dengeli beslenin.

Mamogram Çektirmemek

Mamogram 40 ve üzeri yaştaki kadınlara önerilse de, eğer mamogram çektirmeyi alışkanlık edinirseniz kendinize iyilik etmiş olursunuz. Kansere neden olabilecek bir kitlenin teşhisi için önemlidir.

Kaynak

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here