Göz Altı Koyu Halkalar ve Şişkinliklerin Nedenleri

0
467

1. Bu bir alerjik reaksiyon veya böbrek enfeksiyonu belirtisi olabilir. Ateş, deride kızarıklık ya da nefes almada zorluk gibi diğer  belirtiler de varsa, hemen doktorunuza danışın. Bir alerji söz konusu ise, alerjiye neden olan  yiyecekleri bulmak ve onlardan uzak durmak gerekir. Alerjiler aynı zamanda maskara ya da göz altı kremi gibi kozmetik ürünlerden de kaynaklanabilir.

2. Adet döneminiz ile ilgili olup olmadığını kontrol edin. Eğer şişlik adet döneminizden bir kaç gün önce ortaya çıkıyorsa PMS ile ilgili olabilir. Yeşil çay için, tuzlu gıdalardan uzak durun.

3. Annenizin  ya da anneannenizin göz altı koyu halkaları olup olmadığına bakın. Eğer varsa bu durum kalıtsal olabilir ve eğer öyleyse yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Göz altı kapatıcıları kullanabilirsiniz.

4. B vitaminleri ve folik asit eksikliğiniz olabilir. B-12 vitamini sadece hayvansal gıdalarda, B-6 vitamini ise  çiğ süt, et ve balıkta bulunur.

5. Göz altı şişkinlikleri en sık yorgunluk, fazla TV izlemek, bilgisayar başında uzun süre vakit geçirmek, stres gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Salatalık dilimleri ya da nemli soğuk çay poşetleri gözlerinize iyi gelebilir.

Bunlara dikkat edin :

– Çay poşeti kullanırken dikkat edin, eğer alerjiniz varsa papatya çayı gözlerinizde daha fazla şişkinliğe neden olabilir.

– Gözlerinize bir kaç saniyeden daha uzun süre buz ya da çok soğuk su uygulamayın.

Kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here