Göz Çevresindeki 3 Sorun ve Çözüm Yolları

2
993

Göz çevresinde sıkça rastlanan, güzelliğinizi gölgeleyen sorunların çözümü nedir, makyaj hileleri ile bu kusurları nasıl saklarız bu yazıda cevaplarını bulacaksınız. İşte o üç sorun ve çözüm yolları;

Göz Altı Morlukları

Nedeni: Bu morluklar göz altında bulunan koyu renkli damarların belirginleşmesidir. Bazı insanların göz altındaki derisi doğal olarak incedir. Aynı zamanda yaşlandıkça bu deri incelir. Uykusuzluk da bu görünümün suçlusu olarak sayılabilir.

Çözüm: K vitamini ve kojik asit içeren göz kremi kullanın.

Makyajla Nasıl Gizlenir : Sarı tonda bir kapatıcı tercih edin. Kapatıcıyı ince bir makyaj fırçası ile uygulayın. Morluğun daha yoğun olduğu iç kısımdan başlayarak dışarı doğru sürün. Parmağınızla hafifçe ovalayın. Bunun haricinde makyaj yaparken mor ve mavi tonlarından uzak durun, kahve, boz gibi doğal tonlara sadık kalın.

Göz Altı Şişkinlikleri

Nedeni: Çoğunlukla sıvı tutumundan kaynaklanır. Tuzlu gıdalar ve alkol suyun vücudunuzda tutulmasına neden olur. Bu da doğal olarak şişkinlik yapar.

Çözüm: Gözlerinize 10 dakika boyunca soğuk kompres yapın. Soğuk, şişkinliğin azalmasını sağlar. Buzdolabında bekletilmiş kaşık, salatalık dilimleri ya da soğuk, ıslak çay poşetleri en iyi çözümlerdendir. Bunların yanı sıra, kafein içeren bir göz kremi de işe yarar.

Makyajla Nasıl Gizlenir : Kahverengi bir kalemle kaşlarınızı belirginleştirin. Işıltılı kahverengi bir göz kalemini üst kirpiklerinize uygulayın. Bir parça pamuk ile dağıtın. Üst kirpiklerinize iki kat rimel sürün. Alt kirpiklerinize ise tek kat rimel sürün. Ne yaparsanız yapın, sakın kapatıcı uygulamayın. Çünkü şişkinliğin daha fazla belirginleşmesine neden olursunuz.

Göz Çevresindeki Çizgiler

Nedeni: Göz çevresindeki kaslar güldüğünüzde, kaşlarınızı çattığınızda etkilenir ve zamanla kırışıklıklar meydana gelir. Eğer cildiniz kuruysa bu çizgiler daha kolay fark edilir.

Çözüm: Kolajen koruması içeren bir göz kremi (gece ya da gündüz kremi) kullanın. Sadece nemlendiren göz kremleri bu konuda size yardımcı olmaz. Eğer gündüz kremi kullanacaksanız, kolajen yıkımı ile savaşan peptidler ve antioksidanlar içeren bir göz kremi seçin. Ayrıca güneş koruması içermesine de dikkat edin. Eğer gece kremi kullanacaksanız, retinol içeren bir tanesini tercih edin.

Makyajla Nasıl Gizlenir: Sakın kapatıcı sürmeyin, kapatıcı çizgilerin daha fazla belirginleşmesine neden olur. Far ve kalem kullanımında mat ürünlere sadık kalın, simli, parlak ürünlerden uzak durun.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here