Göz Çevresinin Bakımı Nasıl Olmalı?

0
1744

Göz çevresindeki deri sadece yüzünüzdeki en ince deri değil, aynı zamanda en kuru ve en hassas bölgedir. Yaşlanmanın etkileri ve yanlış ürün kullanımından kaynaklanan tahrişin kendini gösterdiği ilk bölge göz çevresidir. Bu nedenle göz çevresi bakımının önemi büyüktür. Bugün sizinle birkaç bakım önerisi paylaşmak istiyorum;

1. Yeterli Uyku

Uyku, cilt bakımı için oldukça önemli fakat göz çevresinin bakımı için daha da önemli. Yetersiz uyku, göz altı torbalarına, koyu halkalara, kızarmış gözlere neden olabilir. Bu nedenle düzenli ve yeterli şekilde uyumaya dikkat edin.

2. Nazik Davranın

Söz konusu göz çevresi bakımı olunca nazik davranmayı unutmayın. Göz kremi uygularken ve göz çevresini temizlerken yüzük parmağınızı kullanmaya özen gösterin. Göz makyajınızı temizlerken ileri geri ovma hareketlerinden sakının. Makyaj çıkarıcıyı bir parça pamuğa dökün ve göz kapaklarınıza yerleştirin, sonra nazikçe silin.

3. Nemlendirici

Göz çevresinin ihtiyacı olan bir başka şey ise nem. Yüzünüz için kullandığınız nemlendirici size iyi bir fikir gibi gelebilir, fakat düşündüğünüz gibi değil. Göz çevrenizde yağ bezleri bulunmaz, bu nedenle yüksek kaliteli bir nemlendirici kullanmanın önemi büyüktür. Göz kreminizin sadece nemlendirici değil, aynı zamanda göz çevrenizdeki çizgi, koyu halka gibi sorunları giderebilecek özellikte olmasına özen gösterin.

4. Vitaminler

A, B kompleks, C, D, E vitaminleri ve beta karoten, göz çevrenizi genç tutabilmek için oldukça önemlidir. Göz kremi seçerken bu vitaminleri içerip içermediğine göz atın. Aynı zamanda bu vitaminlere öğünlerinizde de yer verin.

5. Su

Cildi dışarıdan nemlendirmek kadar içeriden nemlendirmek de gereklidir. Suyun cildimizin görünümünü önemli derecede etkilediğini zaten biliyorsunuz. Bu nedenle göz çevresini kuru, yaşlı bir görünümden korumak için bol su tüketmelisiniz. Ayrıca cildinizi kurutan tuzlu yemeklerden, alkolden uzak durmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here