Güneş Yanığından Korunmanın Kolay Yolları

0
445

gunesten-korunma-yollari

Güneş yanığından korunmanın tek yolu güneş kremleri değildir. Cildinize daha fazla koruma sağlamak istiyorsanız, dışarı çıkmadan önce güneş kremi uygulamanın yanı sıra bu tavsiyelere de bir göz atmalısınız;

  • Güneş yanığından korunmanın en kolay yollarından birinin daha çok domates tüketmek olduğunu biliyor muydunuz? Domatesin içeriğinde bulunan yüksek miktardaki likopen, cildinizi güneş yanmasına karşı korur. Sofranızdan eksik etmeyin.
  • Saymakla bitiremeyeceğimiz kadar faydası bulunan yeşil çay, güneş yanığına karşı koruma konusunda da etkili. Yeşil çayın içerisinde bulunan kateşin bileşikler, günde iki bardak içildiği takdirde cildinizi güneşin zararları ışınlarına karşı koruyor. Yeşil çayın aynı zamanda antioksidan kaynağı olduğu düşünülürse, her gün tüketerek kendinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.
  • Güneş yanığından korunmak için güneş altında kalmamak gerektiğini biliyoruz tabi ki. Fakat bu kapalı alanlarda vakit geçirmek zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor. 10:00 ile 16:00 saatleri arası güneş ışınlarının en güçlü olduğu zaman aralığıdır. Bu saatler arasında güneşte fazla vakit geçirmeyerek yada şapka, güneş gözlüğü gibi cildinizi güneşe karşı koruyabilen aksesuarlar kullanarak güneş yanığının önüne geçebilirsiniz.
  • D vitaminini güneşten karşıladığımız için size biraz garip gelebilir ama D vitamini cildimizi güneşe karşı koruyabilir. D vitamini bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, süt ürünleri, yağlı balık gibi yiyecekleri tercih etmeye çalışın.
  • Güneş yanığından korunmak istiyorsanız, kullandığınız ilaçları gözden geçirmeyi unutmayın. İçeriğinde tetrasiklin ve doksisiklin bulunan ilaçlar cildinizi güneş ışığına karşı daha duyarlı hale getirir ve cildinizin daha kolay yanmasına neden olur. Bu nedenle içeriğini okuyun, eğer güneşten uzak kalmanız konusunda bir uyarı bulunuyorsa ilaçlarınızı güneşe çıkmadan bir süre önce için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here