Güneşin Zararlarından Koruyan Besinler !

0
380

Cildinizi güneş kremleri ile korurken aynı zamanda doğru beslenme ile de koruyabileceğinizi biliyor musunuz ? İşte güneşin zararlarına karşı koruyucu etkisi olan besinlerden bazıları :

Domates : Domates güneşe karşı doğal bir koruyucudur. Yapılan bir araştırmaya göre, 3 ay boyunca her gün 4 yemek kaşığı zeytinyağlı domates salçası yiyen, yaşı 21-47 arasında olan 20 kadın diğer kadınlara göre güneş yanığına karşı daha fazla korunmuş. Domates ve domates bazlı ürünler, likopen olarak adlandırılan bir antioksidanın önemli kaynağıdır. UV ışınlarının zararlarına karşı koruyucudur.

Havuç : Kore’ deki bir çalışmada, 30 sağlıklı kadın, 3 ay boyunca günlük 30miligram beta karoten (6 adet havuç ile eşdeğer) aldı. Sonuç olarak hücrelerde yenilenme ve koruma gözlendi. 

 

Koyu renkli sebzeler : Rengarenk bir tabağın sağlıklı olduğunu biliyorsunuz. Alışveriş yaparken kırmızıların (domates, turp gibi), yeşillerin (marul, lahana, maydanoz), morların (lahana), sarıların (biber) ve turuncuların (kabak) tonlarının koyu olmasına dikkat edin. Bu genel bir kuraldır, koyu renkli sebzelerde daha fazla antioksidan bulunur, daha besleyicidir. Böylece hücrelerin zarar görmesini engellerler.

Karpuz : Kırmızı renkteki meyve, sebzeler “likopen” içerdiği için sizi kırmızı bir tenden korur. Yani güneş yanıklarından :) Bu lezzetli meyvenin tadını çıkarın !

Çilek, kivi ve portakal : Yüksek C vitamini ile donatılmış bu üç meyve, kanser hücrelerinin gelişiminin engellemesine yardımcı olur.

Badem ve ay çekirdeği :  İkisi de güneş hasarına karşı koruyan bir başka güçlü antioksidan olan E vitamini bakımından zengindir. Bu vitamin aynı zamanda cilt hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatır.

Bitter çikolata : %65 veya daha fazla kakao oranına sahip olan çikolatalar  “flavonoid” olarak adlandırılan antioksidan kaynağıdır, cildinizi güneş hasarlarına karşı korur.

Daha fazlası için kaynak burası :) Ayrıca bkz : Kafein Cilt Kanserine Karşı Koruyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here