Hangi Lekeyi Nasıl Çıkartırsınız

0
142

lekee.gif

Boya Lekesi : Henüz kurumamış bir lekeyse, terebentin işinizi görecektir. Eğer kurumuşsa, sabunlu suyla yıkayıp, birkaç saat kadar bu suda bekletin. Daha sonra terebentinle silin.

Yağ Lekesi : İspirto yağ lekesi için etkilidir.

Pas Lekesi : Sentetik kumaşlarda lekeyi limon ile ovun. Sentetik olmayanlarda ise, lekeyi tuzlu limon suyu ile ovun. Daha sonrasında, içerisinde biraz amonyak bulunan su ile silip durulayın.

Çamur Lekesi : Lekeyi hemen fırçalamayın. Eşit miktardaki su ve sirke karışımı ile silin.

Kan Lekesi : Kumaş beyaz ise, biraz oksijenli su dökün, ardından ılık sabunlu suda yıkayın. Kumaş renkli ise, aspirini çok az miktarda su ile eritip lekenin üzerine sürün. Kuruyunca fırçalayın. Eğer halınızdaki kan lekesini çıkarmak istiyorsanız, beyaz sirke ile ovun.

Mürekkep Lekesi : Ilık süt ve limon suyu ile silip durulayın. Eğer kumaşınız nazik ise, leke kuruyuncaya kadar bekleyin, kuruyunca talk pudrası dökerek fırçalayın. Beyaz kumaşta ise, sulandırılmış hardal etkili olacaktır. Hardalı döktükten yarım saat sonra, süngerle lekeli yeri yıkayın.

Şarap Lekesi : Şarap lekesi henüz çok yeniyse tuz dökün. Tuz, lekenin yayılmasını önleyecek ve sabitlenmesini sağlayacaktır. Daha sonra kumaşın üzerine biraz kaynamış süt dökün. Yıkayıp duruladığınızda çıkacaktır.

Reçel Lekesi : Üzerine soda dökmeniz etkili olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here