Hassas Cildi Ağırlaştıran Cilt Bakımı Hataları

0
235

hassas-ciltler-icin-bakim-onerileri

Hassas bir cilde sahipseniz, cilt bakımı konusunda titiz davranmalısınız. Doğru olarak bildiğiniz yanlışlara dikkat! Size yardım olabilecek birkaç öneride bulunmak isterim;

  • Eğer hassas bir cildiniz varsa, onun hassasiyetini artıracak kötü alışkanlıklardan biri sıcak su ile banyo yapmaktır. Sıcak su, cildinizin doğal yağlarının kaybolmasına neden olur, cildinizi kurutur ve tahriş eder. Sıcak su yerine ılık su tercih edin.
  • Alkol ve baharatlı yiyecekler hassas cildin daha fazla tahriş olmasına neden olabilir. Eğer cildinizin hassaslığından şikayet ediyorsanız, alkol tüketimini sınırlandırın.
  • Hassas cildin düşmanlarından biri de strestir. Hem sağlığınız hem de güzelliğiniz için stresle başa çıkabilmeyi öğrenmelisiniz. Masaj, yoga, meditasyon gibi stresi üzerinizden atacak çözüm yollarını deneyebilirsiniz. Kafanızı boşaltacak, yapmaktan zevk aldığınız aktivitelerde bulunun.
  • Yüzünüzü yıkamak her zaman iyi bir fikir değildir. Gün içerisinde sık sık yıkanan cilt doğal yağlarını kaybeder. Böyle bir alışkanlığınız varsa, yüzünüzü daha az yıkamaya çalışın.
  • Peeling yaparak cildinizdeki ölü derilerden arınabilir, onun parlak ve yumuşacık olmasını sağlayabilirsiniz. Ama her gün yapmanıza gerek yok. Haftada bir yada iki kereden fazla yapılan peeling cildinize tam aksine zarar verir. Özellikle hassas cilde sahipseniz buna dikkat etmelisiniz.
  • Cildinize düzenli olarak nemlendirici uygulamayı unutmayın. İyi bir nemlendirici cildiniz için tıpkı bir battaniye ve bir fincan çay gibidir. Onu rahatlatır. Ayrıca düşündüğünüzün aksine iyi nemlendirilen cilt, aşırı yağ üretiminin önüne geçer ve size sağlıklı bir cilt sağlar. Özellikle banyo yada duştan sonra nemlendirici cildiniz tarafından daha iyi emilir. Unutmayın.
  • Hassas bir cilde sahipseniz, cilt problemlerinizi sert bakım ürünleri ile çözmeye çalışmayın. Hassas ciltler için üretilmiş olan hafif ve yatıştırıcı cilt bakım ürünlerini tercih edin. Ve mutlaka nemlendirici ile sonlandırın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here