Hassas Gözler İçin Makyaj Tavsiyeleri

3
518

Hassas Gözler İçin Makyaj Tavsiyeleri

Hassas gözlere sahipseniz, makyaj yaparken dikkatli olmalısınız. Bu tavsiyelere göz atın;

 • Fiber maskaralardan uzak durun: Kirpiklerin uzamasını sağlayan fiber içeren maskaralardan uzak durmalısınız, çünkü gözlerinizin tahriş olmasına neden olabilir. Eğer yine de kirpiklerinizin uzun görünmesini istiyorsanız, içerisinde fiber bulunmayan maskaraları yada hacim veren maskaraları tercih edebilirsiniz.
 • Hijyene dikkat edin: Temizlenmeyen makyaj fırçası ve diğer malzemeler gözlerinize kolayca zarar verebilir. Bu sadece hassas gözlere sahip olanlar için değil, herkesin uyması gereken bir kuraldır. Fakat hassas gözlere sahip olanlar daha kolay enfeksiyon kapabilecekleri için daha dikkatli olmalılar. Bu yüzden makyaj fırçalarınızı, her türlü makyaj aplikatörlerini düzenli olarak temizleyin. Ayrıca makyaj malzemelerinizin son kullanma tarihlerini mutlaka takip edin.
 • Krem farlar kullanın: Toz göz farları en çok tercih edilen far tipidir, fakat eğer hassas gözlere sahipseniz sizin için en iyisi kremsi yapıya sahip olan farlardır. Çünkü toz farlar dökülüp gözlerinize temas edebilir, bu da gözlerinizde tahrişe neden olabilir.
 • Alt kirpik çizgisine kalem sürmeyin: Gözleriniz hassas ise, alt kirpikleriniz boyunca eyeliner yada göz kalemi sürmekten kaçınmalısınız. Aksi halde sağlıklı gözler için gerekli olan yağı salgılayan bezlerin üzerini tıkarsınız. Bu da gözlerinizin kurumasına ve arpacık oluşumuna neden olabilir. Bunun yerine kirpiklerinizin altına uygulamayı deneyin.
 • Yağsız makyaj temizleyici tercih edin: Söz konusu hassas gözler olduğunda nasıl makyaj yaptığınız kadar, makyajınızı nasıl temizlediğiniz de önemlidir. Size en uygun makyaj temizleyicisi yağsız olanıdır.
 • Waterproof makyaj ürünlerini tercih etmeyin: Waterproof makyaj ürünlerini temizlemek normalden daha fazla zahmet ister. Bu ovalama işlemi gözlerinize zarar verebilir. Bu nedenle çok ihtiyacınız yoksa waterproof ürünleri tercih etmeyin.

3 YORUMLAR

 1. acayip hassas gözlerim vardır yaa, birisi makyaj malzememi kullansın sonra ben kullandığımda gözümde arpacık çıkar:))) çok alerjik değildir bazı insanlar normal maskara bile kullanamaz ama fiber maskaraların zararlı olabileceğini hiç duymamıştım dikkat edeyim onlara teşekkürler:)))

  • Bak onu unutmuşum Melis’cim, makyaj malzemelerimizi kimseyle paylaşmayalım :) Aynı şekilde benim de çok hassas canım, hatta küçük bir göz operasyonundan da dönmüşlüğüm vardır. Çok dikkat etmeli, ciddi sorunlar yaratabiliyor makyaj ürünleri.

 2. Benim gozlerimde eczema cikti, ve her markayi denedim yinede memnun kaldigim bi urun yok

  Ve sizce hangi eye-liner kalici, ve allerji yapmayan eyelinerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.