Hastayken İyi Görünebilmenin Yolları

0
349

hastayken-bakim

Hastayken de iyi görünebilmek ve hasta olduğumuzu biraz olsun gizleyebilmek istemek biz kadınlar için olağan bir istektir :) Peki hastayken cildinizin sizi ele vermesini nasıl önlersiniz, nasıl bir yol izlemelisiniz? Size birkaç cilt bakımı ve makyaj tavsiyesi vermek isterim;

  • Hastayken iyi görünebilmenin en kolay ve aynı zamanda en etkili yollarından biri cildinizi nemlendirmektir. Sıvı tüketerek cildinizin hem iyi görünmesini hem de vücudunuzun iltihaplardan arınmasını sağlayabilirsiniz. Sadece sıvı  tüketerek değil, yüzünüze uygulayacağınız nemlendirici ile de anında daha iyi görünebilirsiniz. Nemlendirici aynı zamanda kağıt mendil kullanmanızdan dolayı tahriş olmaya eğilimli olan cildinizi korumaya yardımcı olur.
  • Hasta olduğunuzda burnunuzu sık sık silmek zorunda kalırsınız. Eğer doğru kağıt mendili kullanmazsanız burnunuz kızarır ve tahriş olur. Hastayken yumuşak mendil kullanmaya özen gösterin, hatta losyonlu mendiller daha iyi bir seçim olacaktır.
  • Kendinizi kötü hissetmenize neden olan bir diğer şey ise şişkin ve kızarmış gözlerdir. Hastayken tıkanmaya bağlı göz şişkinliğini önlemek için her zaman yattığınızdan daha yüksek bir yastıkta yatmalısınız. Göz altı torbalarını gidermek için çay poşetlerinden faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken bir çift soğuk ve nemli çay poşetini gözlerinizin üzerine yerleştirmek, 15-20 dakika tutmak. Eğer gözlerinizin kırmızı görünmesini istemiyorsanız da doktorunuzdan göz damlası tavsiyesi alabilirsiniz.
  • Hastayken makyaj yapmayarak cildinizi dinlendirmek iyi bir fikirdir, fakat eğer makyaj yapmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaksa yapmalısınız. Eğer makyaj yaparak daha güzel görünmek istiyorsanız o halde her zaman yaptığınız şekilde değil, malzemelerinizde değişiklik yaparak makyaj yapmalısınız.
  • Makyaj yaparken yüzünüze önce baz uygulayın, böylece makyaj için daha uygun bir zemin oluşturabilirsiniz. Göz bazı ve dudak bazı da uygulayabilirsiniz. Hastayken cildiniz makyaj yapmaya çok uygun olmayabilir, baz ile daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Eğer burnunuz tahriş olup kızardıysa kapatıcı uygulayarak bu görünümü hafifletebilirsiniz. Makyaj yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise zaten nemsiz kalan cildinize yoğun fondöten ve pudra uygulamaktan kaçınmaktır. Daha doğal ve nemli görünen bir cilt için renkli nemlendirici yada BB krem kullanabilirsiniz.
  • Hastayken dudak bakımının da ayrı bir önemi vardır, çünkü dudaklarınız çatlar. Dudaklarınıza öncelikle nemli bir bez ile peeling yaparak ölü derilerden nazikçe arındırmalı, sonra da lip balm sürerek nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here