Hastayken Nasıl Makyaj Yapılmalı?

0
399

hastaken-makyaj-yapmanin-puf-noktalari

Hastayken de bakımlı görünmek için makyaj yapmak isteyebilir yada çalıştığınız için makyaj yapmak zorunda kalabilirsiniz. Peki hastayken nasıl makyaj yapılmalı, nelere dikkat etmeli? Birkaç öneri paylaşmak isterim;

  • Hastayken cildinizin makyaj yüzünden ağırlaşmasını istemezsiniz. O halde makyajınızı yeterince sade tutmalısınız. Yapacağınız en son şey, zaten tahriş olmuş ve şişmiş olan gözlerinize kat kat maskara ve göz kalemi uygulamak olmalı. Bunun yerine doğal görünen ama hasta görünümünüzü kamufle edebilecek bir makyaj yapmalısınız.
  • İşe fondöten yerine BB krem kullanarak başlayabilirsiniz. Çünkü BB krem, likit fondötenden daha hafif ve daha incedir. Cildinizin rengini eşitler, ufak tefek kusurları gizler ve en önemlisi de hastayken cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar.
  • Pudra, makyajınızın daha uzun süre kalmasını sağladığı için makyaj yaparken önemli bir yere sahiptir. Ayrıca gün içerisinde cildinizin parladığını gördükçe tazelemek isteyebilirsiniz. Fakat hastayken cildimiz kurumaya daha eğilimlidir, ne kadar az pudra kullanırsanız o kadar iyi olacaktır. Pudra yerine kurutma kağıdı kullanabilirsiniz.
  • Özellikle burnunuzu sık sık sildiğiniz ve gözlerinizi ovuşturduğunuz için, cildinizin kolayca tahriş olabileceği, ekstra hassas ve kuru olduğu bu dönemde cildinizi yeterince nemlendirdiğinizden emin olmalısınız. Yüzünüzü düzenli olarak temizleyin, fakat sert peeling uygulamalarından kaçının. Hafif temizleyicileri tercih edin ve yüksek SPF içeren nemlendiriciler kullanın.
  • Hastayken dudaklarınız da kurur ve çatlar. Ruj yada dudak parlatıcısı kullanmak, hassaslaşan dudaklarınıza zarar verebilir ve çatlak görünümü daha fazla ön plana çıkarır. Hastayken yapabileceğiniz en iyi şey makyajınızı bir lip balm ile tamamlamak olacaktır.  Eğer dudaklarınızın renkli görünmesini istiyorsanız renkli lip balm tercih edebilirsiniz. Lip balm dudaklarınızı nemlendirir, daha yumuşak görünmesini sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here