Hijyenik Makyaj İçin Bunlara Dikkat!

0
240

Makyaj yaparken temizlik oldukça önemlidir. Eğer gereken özen gösterilmezse birçok cilt problemine yol açabilir. İşte makyajınızı hijyenik bir şekilde uygulamanız için dikkat etmeniz gerekenler;

Makyaj Araç Gereçlerini Kullanın

Makyajınızı hijyenik bir şekilde tamamlamak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenlerden biri makyajınızı fırça, sünger gibi araç gereçleri kullanarak uygulamanızdır. Makyaj malzemelerini parmaklarınızla uygulamaktan kaçının. Hem hijyenik bir davranış değil, hem de ellerinizde bulunan doğal yağ makyajınızın daha çabuk bozulmasına neden olur.

Makyaj Fırçalarını Temizleyin

Hijyenik bir makyaj için kullandığınız fırçaların temizliği de oldukça önemli. Makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizlemeyi unutmayın. Çünkü üzerinde bakteri birikir. Fırçaların temizliğinde bebek şampuanı gibi nazik ürünler kullanın. Yıkadıktan sonra bir havlunun üzerine yerleştirin ve kurumaya bırakın.

Makyaj Malzemelerinizi Paylaşmayın

Hijyenik makyajın en bilinen ama genellikle uyulmayan kurallarından biridir; makyaj malzemelerinizi başkalarıyla paylaşmayın. Arkadaşlarınızla maskaranızı paylaşmak düşündüğünüz kadar masum bir şey değildir. Göz enfeksiyonuna neden olabilir. Aynı şekilde diğer makyaj malzemelerinizi de paylaşmaktan sakının.

Makyaj Malzemelerini Serin Tutun

Sıcak havalarda makyaj malzemeleri daha çabuk bozulur. Bunun önüne geçmek için ısıdan uzak, serin bir yerde saklamanız gerekir. Çok sıcak havalarda makyaj malzemelerinizi buzdolabında bile saklayabilirsiniz ki ben öyle yapıyorum.

Makyajdan Önce Ellerinizi Yıkayın

Tıpkı yemek hazırlamadan önce yaptığınız gibi makyaja başlamadan önce de ellerinizi yıkamalısınız. Makyaj malzemelerini parmaklarınızla uygulamayın diyorum ama ellerinizi kullanacağınız durumlar da olabiliyor. Ayrıca zaten elleriniz makyaj malzemelerinin ambalajları ile temas ediyor, bu bile ellerinizi yıkamanız için yeterli bir neden.

Bozulan Makyaj Malzemelerini Atın

Makyaj malzemelerinizin üzerinde bulunan son kullanma tarihlerini sık sık kontrol etmeyi unutmayın. Hijyenik bir makyaj için hijyenik ürünler kullanmanız gerekir. Aynı zamanda makyaj malzemelerinizin kokusunu ve görünüşünü de gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Eğer makyaj malzemelerinizin ömrü dolduysa yada kötü kokuyor, kötü görünüyorsa hemen vedalaşın.

Kapaklarını Sıkıca Kapayın

Makyaj malzemelerinizi kesinlikle açık bırakmayın, kapaklarını sıkıca kapadığınızdan emin olun. Böylece onları bakterilerden korumuş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.