İdrar Kaçırma Nedir ?

0
333

370188732003760_1261963607

Prof. Dr. Ateş Karateke İdrar kaçırma hakkında bilgi veriyor.

Özellikle doğum yapmış olan kadınlarda sıklıkla görülen problemler arasında idrar kaçırma sorunu da bulunmaktadır. İdrar kaçırma kısaca açıklamak gerekirse idrar kaçırma gün içerisinde ani ve istemsiz bir şekilde idrarın idrar yolundan çıkışı şeklinde olmaktadır. Kadınların hem sosyal yaşantısını hem de iş hayatını olumsuz bir şekilde etkileyebilecek, yaşam kalitesini büyük ölçüde düşüren idrar kaçırma sorununu kadınlar genellikle çekindikleri için dile getirmemektedirler. Ancak idrar kaçırma sıkıntısı yaşayan her kadın, eskisi gibi rahat bir yaşam standardında kavuşabilmek için bu konuda uzman bir hekime danışmalıdır. İdrar kaçırma konusunda uzman olan hekim, hangi tip idrar kaçırmanın olduğunu tespit edecek ve duruma uygun bir tedavi planı oluşturarak hastanın tamamen iyileşmesini sağlayacaktır. Aşağıdaki yazımda idrar kaçırma hakkında bilgi vermeye çalıştım.

http://www.ateskarateke.com/idrar-kacirma-nedenleri-nelerdir

Stres tipi, urge tipi, miks tipi ve taşma tipi olmak üzere 4 tip idrar kaçırma sorunu bulunmaktadır. Stres tipi idrar kaçırma kadınlar arasında en sık rastlanan idrar kaçırma problemidir. Genellikle gülerken, öksürürken, hapşırırken, egzersiz yaparken kısacası ani hareketler yaparken kişi idrar kaçırmaktadır. Stres tipi idrar kaçırma pelvik taban kaslarının zayıflaması sebebiyle ya da mesane boşaltımını kontrol eden kasların yetersiz çalışması sebebiyle görülmektedir.

Urge tipi idrar kaçırma problemi yaşayan kişiler çoğunlukla ani bir tuvalete gitme ihtiyacı hissederler. Ancak tuvalete yetişemeden idrar kaçırırlar. Bu durum ise mesane kaslarının aşırı bir şekilde çalışmasından kaynaklanmaktadır. Hem urge tipi hem de stres tipi idrar kaçırmanın bir arada görüldüğü durumda ise miks tipi idrar kaçırma problemi bulunmaktadır.
Son olarak ise taşma tipi idrar kaçırma sorununda hastalar mesanenin tam olarak boşalmadığı hissini yaşamaktadırlar. Bu durum ise kas dokusunun kaybolması sebebiyle görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here