İYE’ den Korunun

1
280

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) ağrılı ve rahatsız edicidir. Biz kadınlar idrar yolu enfeksiyonundan korunmak için dikkatli olmalıyız.

İşte yapabileceğiniz birkaç öneri :

1- İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakteriler vajinal ve rektal bölgelerde bulunur. Bu yüzden tuvalet temizliğinizi önden arkaya doğru yapmalısınız.

2- Her gün C vitamini takviyesi aldığınıza emin olun. C vitamini idrarınızdaki asit düzeyini yükseltir, böylece zararlı bakterilerin azalmasını sağlar. Şanslıyız ki, C vitamini kötü tada sahip değil. C vitaminini portakal, çilek, brüksel lahanası, domates, kavun ve tatlı kırmızı biberde bulabilirsiniz.

3- Eğer tuvalete gitmeye ihtiyacınız varsa, ertelemeyin.  Bunun iki nedeni var. İlki, idrarınızı tuttuğunuzda bakterilere enfeksiyon yaratmaları için yardımcı olmuş olursunuz. İkincisi, mesanenizi boşalttığınız zaman her şeyi dışarı atmış olursunuz, bir nevi temizlik gibi. Ayrıca cinsel ilişkiden sonra da tuvalete gitmeyi unutmayın.

4- Sıcak su ile dolu bir küvette yapacağınız banyo, eğer İYE eğiliminiz var ise sizin için rahatlatıcı değil, tehlikelidir. Bakterilerin çoğalması için verimli bir ortamdır. Bunun yerine duş almayı tercih edin. Duşta yukarıdan akan su bakteri ve mikropları temizler.

5- Pamuklu iç çamaşırı tercih edin. Pamuklu kumaş hava alır ve nemin buharlaşıp kaybolmasını sağlar.

6- Vajina spreylerinden, duşlarından uzak durun. Bu ürünler, bakterileri temizlemek yerine, vajina dışındaki bakterilerin vajina içerisine girmesine neden olabilir. Ayrıca vajina kendi kendini temizler.

Kaynak

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here