İyi Bir Uykunun Duyularla İlişkisi

0
168

iyi_uyku.jpg

  • Görme : Uyku, loş ve karanlık ortamı sever. Gözünüzü rahatsız edecek ışıkları engellemelisiniz. Ayrıca odanızdaki renk düzenlemeleri de önemlidir. Daha fazla bilgi için sizi bu yazıma yönlendiriyorum.
  • Duyma : Uyku, gürültüyü sevmez. Bu zaten aşikar. Dışarıdan gelecek sesleri en aza indirmeye çalışın. Ses geçirmez camlar kullanabilirsiniz mesela. Öte yandan, klasik ve yumuşak müzik türleri, dalga ve deniz temalı sesler uykuya yardımcı olur.
  • Koku Alma : Uyku, yatıştırıcı etkisi olan kokuları sever. Lavanta en iyi tercihtir. Papatya, portakal ve yasemin de tercihleriniz arasında olabilir. Ayrıca, yastığınıza 1-2 damla lavanta yağı damlatabilirsiniz.
  • Tat Alma : Uykuya yardımcı olan, yatıştırıcı besinler vardır. Ilık süt, ıhlamur gibi. Daha önce yazmış olduğum bu yazımdan yardım alabilirsiniz. Uyku probleminiz varsa, yatmadan önce birini tüketmeniz faydalı olacaktır.
  • Hissetme : Uyku, sıcağı ve rahatı sever. Ama sıcak abartılı derecede olmamalı. En uygun sıcaklık 22 derece olarak belirtiliyor. Vücudunuz, fazlaca sert zeminlerden rahatsız olur. Ona yumuşak bir ortam hazırlamalısınız. Yani yatağınız çok sert olmamalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here