Kadınlar İçin Önemli 7 Vitamin

0
268

A Vitamini

A vitamini, kadınlar için en önemli vitaminlerden biridir. Göz sağlığı için gereklidir ve yaşlanmaya bağlı körlüğü engeller. Aynı zamanda antioksidan kaynağıdır. A vitaminini domates, havuç ve yeşil yapraklı sebzelerden alabilirsiniz.

B6 Vitamini

B6 vitamini, metabolizma hızlandırıcı ve beyin fonksiyonlarına yardımcıdır. Hafızanızı güçlendirir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırdığı için daha kolay egzersiz yapabilmenizi ve kilo verebilmenizi sağlar. Muz, yulaf ezmesi ve avokado en iyi kaynaklarındandır. 

Folik Asit

Folik asit özellikle hamile kadınlar için önemlidir. Hamilelik sırasında, folik asit bebeğin sinir sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kan hücresi üretimi ve aneminin önlenmesi için de önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler, bakliyat ve yumurta folik asit kaynağıdır.

B12 Vitamini

B12 vitamini, metabolizma için gerekli olan bir başka vitamindir. Aynı zamanda hücre ve proteinlerin oluşumunda rol oynar. Süt, yoğurt, peynir, kırmızı et ve balık B12 vitamini içerir. Vejetaryenler B12 vitamin takviyesi alabilir.

C Vitamini

C vitamini hem kadın, hem de erkek için oldukça önemlidir.  Antioksidan kaynağıdır ve yaraların iyileşmesinde önemli rol oynar. Kolajen oluşumunu artırır. Portakal gibi narenciyelerde bulunur.

D Vitamini

D vitamini, vücutta bir hormon gibi çalışır. Çok önemli bir vitamindir. Güçlü, sağlıklı kemikler sağlamak için kalsiyum ile birlikte çalışır. Eksikliği osteoporoza neden olabilir. D vitaminini güneşten ve balıktan alabilirsiniz.

E Vitamini

E vitamini de kadınlar için önemli bir yere sahip. Antioksidan kaynağıdır, kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eder. Yaşlanma sürecinin yavaşlamasına yardım eder. Fındık, mısır yağı, muz kaynaklardan birkaçıdır.

kaynak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here